[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 13، شماره 4 - ( فصلنامه 1388 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 261-270 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر مواجهه همزمان با صدا و مونوکسید کربن بر عملکرد پاسخ شنیداری ساقه مغز خرگوش
مسعود مطلبی کاشانی، سید باقر مرتضوی*، علی خوانین، عبدالامیر علامه، رمضان میرزایی، مهدی اکبری
، sbmortazav@modares.ac.ir
چکیده:   (7675 مشاهده)

سابقه و هدف: افت شنوایی ناشی از صدا یکی از مهمترین بیماری های ناشی از کار در جهان است و برخی از آلاینده های موجود در هوا می توانند این افت را تقویت نمایند. با توجه به اینکه در بسیاری از تماس های شغلی و زیست محیطی، مواجهه توأم با صدا و مونوکسیدکربن وجود دارد، این پژوهش با هدف بررسی تأثیر مواجهه همزمان با صدا و مونوکسید کربن بر سیستم شنوایی خرگوش از طریق بررسی عملکرد پاسخ شنیداری ساقه مغز حیوان انجام شد.

مواد و روش ها: مطالعه به روش تجربی بر روی 24 سر خرگوش سفید نر بالغ در 4 گروه انجام گرفت. گروه ها شامل گروه کنترل، گروه در معرض صدا، گروه در معرض توأم صدا و مونوکسید کربن و گروه در معرض مونوکسید کربن بودند. در کلیه گروه ها، امواج حاصل از پتانسیل برانگیخته ساقه مغز با محرک کلیک و تون برست در سه مقطع زمانی: قبل از مواجهه، یک ساعت پس از آخرین مواجهه و 14 روز پس از آخرین مواجهه ثبت گردید و نتایج با استفاده از آزمون های آنالیز واریانس و t زوجی تجزیه وتحلیل گردید.

نتایج: متوسط زمان تأخیر تشکیل موج پنجم برای گروهی که در مواجهه توأم با صدا و مونوکسید کربن بودند، یک ساعت پس از آخرین مواجهه در فرکانس های 1، 2، 4 و 8 کیلوهرتز به ترتیب برابر با 08/0±43/5، 07/0±50/5 ،07/0±71/5 و 07/0±75/5 میلی ثانیه بود که این مقادیر از مقادیر مشابه در سایر گروه ها بیشتر بود (01/0>P).

نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد مواجهه توأم با مونوکسید کربن و صدا در فرکانس های 4-1 کیلو هرتز می تواند افت شنوایی ناشی از صدا را تقویت نماید و لذا پیش بینی می شود در محیط های کاری پر سر و صدا، حضور مونواکسید کربن بتواند احتمال افت شنوایی ناشی از صدا را افزایش دهد.

واژه‌های کلیدی: افت شنوایی ناشی از صدا، مو نو کسید کربن، پاسخ شنیداری ساقه مغز
متن کامل [PDF 271 kb]   (1681 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۸/۱۱/۱۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Motalebi Kashani M, Mortazavi S B, Khavanin A, Alameh A, Mirzaei R, Akbari M. Effect of simultaneous noise and carbon monoxide exposure on rabbits' auditory brain stem response. Feyz. 2010; 13 (4) :261-270
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-821-fa.html

مطلبی کاشانی مسعود، مرتضوی سید باقر، خوانین علی، علامه عبدالامیر، میرزایی رمضان، اکبری مهدی. بررسی تأثیر مواجهه همزمان با صدا و مونوکسید کربن بر عملکرد پاسخ شنیداری ساقه مغز خرگوش. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1388; 13 (4) :261-270

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-821-fa.htmlدوره 13، شماره 4 - ( فصلنامه 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4111