:: دوره 10، شماره 4 - ( فصلنامه 1385 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 46-51 برگشت به فهرست نسخه ها
گروه همسالان و سلامت نوجوان: یک پژوهش کیفی
سرور پرویزی*، فضل ا. . احمدی
، s_parvizy@yahoo.com
چکیده:   (7699 مشاهده)

سابقه و هدف: نوجوانی یکی از دوره‌های مهم تکامل انسانی است. نوجوانان همواره در معرض رفتارهای پرخطر و نیز تحت تاثیر دوستان و گروه همسالان خود می‌باشند، این پژوهش با هدف تبیین نظرات نوجوانان پیرامون گروه همسالان و سلامت انجام شده است.

مواد و روش‌ها : تحقیق با طراحی کیفی بر روی چهل و یک نوجوان با استفاده از نمونه‌گیری مبتنی بر هدف انجام شد. داده‌ها از طریق مصاحبه‌های نیمه ساختاردار جمع‌آوری و به روش تجزیه و تحلیل محتوایی، تحلیل شدند. کلیه مصاحبه‌ها ضبط و پیاده شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج: از مجموع مضمو ن های استخراج شده، سه مضمون اصلی که هر یک، دو تا سه مضمون فرعی داشتند، به دست آمد. سه مضمون اصلی عبارتند از: آثار مثبت و پیامدهای نامطلوب گروه همسالان، نوجوانان و دوستان غیر هم‌جنس، و نوجوانان و مهارت‌های ارتباطی. مضمون‌های اصلی و فرعی با جملاتی از بیانات مشارکت‌کنندگان در پژوهش توضیح داده شده‌اند.

نتیجه‌گیری: نوجوانان خود را تحت تاثیر گروه همسالان احساس می‌کرده‌اند، این تاثیر از سویی نتایج مطلوب و از سوی دیگر پیامدهای نامطلوبی داشته است. با توجه به تغییر الگوی دوستی در بین نوجوانان به سمت ارتباطات بیشتر و گسترده‌تر با جنس مخالف، ارتباطات نوجوانی، نیازمند توجهات بیشتری است که می‌تواند زمینه‌ساز سلامت نوجوانان باشد. همچنین توجه به آموزش و مداخله برای طراحی دوستی‌ها و ارتباطات سالم به عنوان بخشی از مهارت‌های زندگی در دوره نوجوانی لازم به نظر می‌رسد.

واژه‌های کلیدی: نوجوان، گروه همسالان، پژوهش کیفی، سلامت
متن کامل [PDF 159 kb]   (6459 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/6 | انتشار: 1385/10/25


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 4 - ( فصلنامه 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها