:: دوره 10، شماره 4 - ( فصلنامه 1385 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 19-23 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات ضد دردی عرق نعناع در موش صحرایی نر
مهدی نورالدینی*، محمد نورالدین، محمود سلامی، اعظم مصداقی نیا، جواد وردی، مرتضی سلیمیان
، mnoureddini@kaums.ac.ir
چکیده:   (7802 مشاهده)

سابقه و هدف: عقیده محققین علوم دارویی بر این است که داروهای تسکین‌دهنده درد و التهاب به دلیل عوارض جانبی و در بعضی موارد عدم توانایی کافی، مفید واقع نمی‌شوند. لذا تحقیق برای یافتن داروهای ضد درد مفید دیگر ضروری به نظر می‌رسد. در این تحقیق اثر ضددردی گیاه نعناع که در طب سنتی از آن به عنوان مسکن یاد شده در موش صحرایی نر، مورد بررسی قرار گرفته است.

مواد و روش ‌ها : تحقیق با طراحی تجربی صورت گرفت. عرق نعناع مورد استفاده از روش سنتی تهیه شد و اثر ضد دردی به روش Hot Plate روی شش گروه 10 تایی موش صحرایی نر مورد ارزیابی قرار گرفت. گروه‌های آزمایش به ترتیب عرق نعناع را با دوزهای mg/Kg 450، 60، 27، 9/0 ، گروه شاهد سالیسیلیک اسید با دوز mg/Kg 100 و گروه کنترل نرمال سالین با حجم g 100/ ml 1/0 وزن حیوان به صورت IP دریافت کردند. جهت تجزیه و تحلیل آماری نتایج از One-Way ANOVA و آنالیز توکی استفاده شد.

نتایج: نتایج نشانگر این است که عرق نعناع دارای اثر ضد دردی بوده و شدت اثر با افزایش دوز، افزایش می‌یابد (05/0 p< ). اثرات ضددردی آن از دوز mg/Kg 27 شروع و در دوز mg/kg 60 به حداکثر خود رسید. در مقایسه اثر ضد دردی دوز موثر عرق نعناع با آسپ ی رینی ( mg/kg 100) مشخص گردید که عرق نعناع دارای اثرات ضد دردی بیشتری نسبت به آسپ ی رین می باشد (05/0 p< ).

نتیجه‌گیری: عرق نعناع دارای اثر ضد دردی است و توصیه می شود در این مورد کارآزمایی‌های بالینی صورت گیرد.

واژه‌های کلیدی: عرق نعناع، آزمون صفحه داغ، سنجش درد، موش صحرائی نر
متن کامل [PDF 177 kb]   (3875 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۶


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 4 - ( فصلنامه 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها