:: دوره 12، شماره 2 - ( فصلنامه 1387 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 50-54 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر کوتریموکسازول در درمان لنفادنیت توکسوپلاسمایی
سید محمد علوی*، لیلا علوی
، alavi1329dr@yahoo.com
چکیده:   (11317 مشاهده)

سابقه و هدف: لنفادنیت یکی از تظاهرات بالینی توکسوپلاسموز می­باشد. کوتریموکسازول اثر درمانی خوبی در درمان عفونت­های چشمی و مغزی توکسوپلاسما گوندی دارد. نظر به بومی بودن این عفونت در اهواز و کمبود مطالعه در زمینه درمان لنفادنیت توکسوپلاسمایی با کوتریموکسازول، مطالعه حاضر با هدف تعیین اثر درمانی این دارو بر لنفادنیت توکسوپلاسمایی در شهرستان اهواز در طی سال­های 1384 تا 1386 انجام گردید.

مواد و روش­ها: این مطالعه با طراحی کارآزمایی بالینی روی 46 بیمار مبتلا به لنفادنیت توکسوپلاسمایی صورت گرفت. تشخیص بیماری توسط متخصص بیماری­های عفونی و بر اساس معاینه بالینی، آزمایش سرولوژی chemiluminisent و بررسی هیستوپاتولوژی گره لنفاوی صورت گرفت. گره لنفاوی قابل لمس، IgM>8 IU و هیپرپلازی فولیکولار به عنوان یافته­های مثبت در نظر گرفته شدند. بیماران به طور تصادفی در دوگروه 23 نفره قرار گرفتند. به گروه آزمایش کوتریموکسازول خوراکی kg /48 میلی­گرم روزانه منقسم در دو دوز به مدت یک ماه داده شد. به گروه کنترل دارویی داده نشد. کلیه بیماران درپایان ماه­های 1، 3 و 6 بررسی بالینی و سرولوژیکی شدند. غیرقابل لمس شدن گره لنفاوی درگیر، به عنوان بهبودی و IgM< 6 IU به عنوان پاسخ سرولوژیکی در نظر گرفته شدند. یافته­ها با استفاده از آزمون کای 2 و آزمون دقیق فیشر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: در پایان ماه اول از 23 نفر گروه آزمایش 15 نفر (2/65 درصد) و از 23 نفر گروه کنترل 5 نفر (7/21 درصد) بهبودی بالینی و به ترتیب 2/52 و 13 درصد پاسخ سرولوژی داشتند. بین دو گروه از نظر درمان و پاسخ سرولوژی، اختلاف معنی­دار بود (05/0 > p ). اختلاف معنی­داری بین دو گروه از نظر سن، جنس و محل درگیری گره لنفاوی وجود نداشت (05/0 < p ).

نتیجه­گیری: کوتریموکسازول اثرات درمانی خوبی بر لنفادنیت توکسوپلاسمایی دارد و ممکن است در بیمارانی که نیازمند درمان باشند به کار رود.

واژه‌های کلیدی: توکسوپلاسموز، لنفادنیت، کوتریموکسازول
متن کامل [PDF 125 kb]   (12338 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۱۰/۲


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 2 - ( فصلنامه 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها