:: دوره 12، شماره 2 - ( فصلنامه 1387 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 15-22 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط حمایت اجتماعی درک شده و اندازه شبکه اجتماعی با ابعاد کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان
سعیده حیدری*، آسیه سلحشوریان، فروغ رفیعی، فاطمه حسینی
، heidari_saeide@yahoo.com
چکیده:   (8787 مشاهده)

سابقه و هدف: سرطان یکی از حوادث تنش­زای زندگی است که اثرات منفی روی کیفیت زندگی به جا می­گذارد و نیاز به حمایت اجتماعی را افزایش می دهد. هدف از این پژوهش، بررسی ارتباط حمایت اجتماعی درک شده و اندازه شبکه اجتماعی با ابعاد کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به سرطان می­باشد.

مواد و روش­ها: این مطالعه از نوع توصیفی ـ همبستگی است. 220 بیمار مبتلا به سرطان بستری در سه بیمارستان فیروزگر، حضرت رسول (ص) و انستیتو سرطان مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران با روش نمونه­گیری مستمر انتخاب شدند. اطلاعات مورد نیاز با استفاده از پرسشنامه­های حمایت اجتماعی نورتوس و کیفیت زندگی فرانس و پوورس ویرایش بیماران مبتلا به سرطان جمع آوری و با نرم افزار SPSS ویرایش 13 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. آزمون­های آمار ضریب همبستگی پیرسون، تجزیه و تحلیل واریانس و کروسکال- والیس استفاده شد.

نتایج: نتایج نشان داد، نمره میانگین حمایت اجتماعی درک شده (44/136) و کیفیت زندگی (22/18) نسبتا بالا و میانگین اندازه شبکه اجتماعی آنها (17/4) نفر بود. حمایت اجتماعی درک شده با سن و تاهل و کیفیت زندگی با وضعیت اقتصادی, نوع درمان و مدت زمان تشخیص ارتباط معنی داری داشت. (001/0 p< ) و کیفیت زندگی با نوع سرطان ارتباط معنی داری نداشت. حمایت اجتماعی درک شده با کیفیت زندگی (001/0 p< ، 446/0 = r ) به ویژه با بعد خانوادگی آن و اندازه شبکه اجتماعی (001/0 p< ، 200/0 = r ) و همچنین کیفیت زندگی با اندازه شبکه اجتماعی(05/0 p< ، 246/0 = r ) ارتباط مستقیم و معنی داری داشت.

نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه، اطلاعات زیادی در مورد اهمیت حمایت اجتماعی درک شده برای بهبودی کیفیت زندگی بیماران می دهد. پرستاران با استفاده از این یافته ها می توانند در جهت توسعه و تقویت شبکه اجتماعی بیماران، برای ارایه هر چه بهترحمایت به این بیماران اقدام کنند. پیشنهاد می شود مطالعات بیشتری برای شناخت عوامل موثر بر کیفیت زندگی این گروه از بیماران انجام شود . 

واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، حمایت اجتماعی، سرطان
متن کامل [PDF 235 kb]   (3784 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۱۰/۲


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 2 - ( فصلنامه 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها