:: دوره 1، شماره 4 - ( فصلنامه 1376 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 89-96 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد سندرم ناخن زرد فامیلی
ابراهیم رضی*
، razi_e@kaums.ac.ir
چکیده:   (10199 مشاهده)

سابقه و هدف: سندرم ناخن زرد (Yellow nail syndrome) همراه با پلورال افیوژن و ادم لنفی با سابقه فامیلی مثبت گزارش شده است. در این مقاله به معرفی یک مورد سندرم ناخن زرد با سابقه فامیلی که در سال 1375 به بخش داخلی بیمارستان شهید بهشتی کاشان مراجعه کرده بود اقدام می گردد.

معرفی بیمار: بیمار خانمی است 70 ساله که با تشخیص سندرم ناخن زرد همراه با پلورال افیوژن طرف راست و ادم اندام تحتانی به مدت 1.5 سال تحت پیگیری و درمان قرار گرفت. سابقه 8 ساله آسم را متذکر بود. خانواده بیمار و نوه های وی از نظر این سندرم تحت بررسی و مطالعه قرار گرفتند. آسپیراسیون مایع جنب و بررسی علت تشدید ادم اندام ها و همچنین سی تی اسکن ریه ها در وی انجام گرفت. در معاینه ناخن های بیمار، تغییر شکل و انیکولیز و دیستروپی در همه ناخن های دست و پا جلب توجه می کرد. در سی تی اسکن ریه برنشکتازی سگمان قدامی لوب فوقانی ریه راست نمایان بود. مایع جنب ترانسوداتیو و تشدید ادم بیمار ناشی از هیپوآلبومینمی می باشد.

در بررسی فامیل بیمار: دارای 4 فرزند (سه پسر و یک دختر) می باشد. دیستروپی و تغییر رنگ ناخن های هر دو دست و پا همراه با ادم اندام تحتانی در دو تا از پسران و تنها دختر بیمار وجود داشت. یکی از فرزندان پسر مبتلا به آسم نیز بود. دیگر افراد خانواده بیمار و همچنین نوه های وی سالم بودند. بیمار شرح حال مشابه یافته های سندرم ناخن زرد بخصوص تغییرات مربوط به ناخن ها و ادم اندام تحتانی را در مادربزرگ خود نیز متذکر بودند.

نتیجه گیری: این گزارش نمایانگر شکل سندرم ناخن زرد فامیلی و دخالت عوامل ارثی در پیدایش این سندرم را داشته و لازم است در مواجهه با این سندرم سابقه خانوادگی بیمار نیز مورد توجه قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: سندرم ناخن زرد فامیلی، پلورال افیوژن، ادم لنفاوی
متن کامل [PDF 1332 kb]   (1145 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۹/۳


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 4 - ( فصلنامه 1376 ) برگشت به فهرست نسخه ها