:: دوره 11، شماره 1 - ( فصلنامه 1386 ) ::
جلد 11 شماره 1 صفحات 33-38 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط دیابت در دوران بارداری با عواقب نامطلوب حاملگی
ابوالفضل محمدبیگی*، سید حمید رضا طباطبایی، مریم یزدانی، نرگس محمد صالحی
، amohamadbeigi@yahoo.com
چکیده:   (9265 مشاهده)

سابقه و هدف: دیابت دوران بارداری در بیش از 8% از کل بارداری­ها اتفاق می­افتد و با افزایش یک سری پیامدهای نامطلوب بارداری و مرگ و میر حین زایمان همراه می­باشد. این بررسی با هدف شناخت پیامدهای سوء دیابت بارداری بر مادر و نوزاد در هنگام زایمان به منظور مداخله­ی موثر در پیشگیری از پیدایش عوارض مادری و نوزادی انجام شد.

مواد و روش­ها: مطالعه­ی هم­گروهی تاریخی حاضر بر روی 420 مادر مراجعه­کننده به بیمارستان­های شیراز در اواخر 1384 و اوایل 1385 انجام شد که از این تعداد 70­ نفر با دیابت حاملگی مواجهه داشتند و 350 نقر در گروه بدون مواجهه بودند. پس از جمع­آوری اطلاعات با استفاده از پرسشنامه­ها، داده­ها با نرم­افزار spss v.13 و آزمون­های t-test و دقیق فیشر مورد تحلیل قرار گرفت.

نتایج: احتمال عود دوباره­ی دیابت حاملگی 4/72% به دست آمد. دو گروه تحت مطالعه از لحاظ مرده­زایی (87/8 = RR )، ماکروزمی (38/7 = RR )، زجر تنفسی (16/5 = RR )، هیپوگلیسمی (38/13 = RR )، یرقان نوزادی (28/3 = RR ) و ناهنجاری مادرزادی (28/7 = RR ) با یکدیگر اختلاف معنی­داری نشان دادند (05/0> p ) اما عوارض تاخیر رشد داخل رحمی، دیستوشی شانه، زایمان بریچ و نیاز به انسولین در بین دو گروه تفاوت معنی­داری را نشان نداد (05/0< p ).

نتیجه­گیری: نتایج این تحقیق نشان می­دهد که مرده­زایی، ماکروزمی، زجر تنفسی، هیپوگلیسمی و یرقان نوزادی در زنان مبتلا به دیابت در دوران بارداری بیشتر از سایر زنان می­باشد. بنابراین اقدامات پیشگیرانه از بیماری دیابت جدا از عوارض شدید عصبی، کلیوی، آناتومیک و... در همه­ی مردم به ویژه در زنان باردار به دلیل عوارض و پیامدهای نامطلوب آن بر روند زایمان و نوزاد ضروری است.

واژه‌های کلیدی: آبستنی در دیابت، بیماری های نوزادان، مرگ و میر نوزادان
متن کامل [PDF 150 kb]   (3490 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۶


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 1 - ( فصلنامه 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها