:: دوره 2، شماره 3 - ( فصلنامه 1377 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 48-54 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع آتوپی بچه های مهدکودک کرمان در سال 1376 و قدرت علامت خشکی پوست در تشخیص بیماری
سعدالله شمس الدینی*، منصور نصیری کاشانی، احمد انجم شعاع
چکیده:   (7515 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به شیوع بسیار متفاوت آتوپی و نیز تعریف و روش های نامطمئن سنجش آن و به منظور تعیین شیوع آتوپی در بچه های مهد کودک های تحت پوشش بهزیستی کرمان این تحقیق در دی ماه سال 1376 انجام گرفت.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر با روش توصیفی (Descriptive) بر روی تعداد 524 کودک به روش نمونه گیری تصادفی چند مرحله ای با معیار تشخیصی U.K Working Party's صورت پذیرفت و شیوع بیماری در نمونه ها تعیین و فاصله اطمینان آن در جامعه برآورد و به علاوه قدرت علامت خشکی پوست در تشخیص اگزمای آتوپی نیز تعیین گردید.

یافته ها: از 524 کودک (289 پسر و 235 دختر)، شیوع آتوپی 7.25% و در جنس مذکر و مونث به ترتیب 8.3 و 6 درصد مشاهده گردید. آتوپی همراه با بیماری های دیگر بویژه بیماری های پوستی، حساسیت دارویی، فصلی و غذایی وجود داشته است. میزان حساسیت، ویژگی و کارآیی علامت خشکی پوست نمی تواند در تشخیص آتوپی به کار گرفته شود.

نتیجه گیری: تحقیقات مشابه در سایر نقاط کشور برای تعیین وضعیت کشوری آن و نیز تحقیقات تحلیلی برای شناخت عامل یا علل اصلی بوجود آورنده آن توصیه می گردد و ضرورت دارد به دنبال یافته ای به عنوان علامت طلایی در تشخیص بالینی بیماری بود.

واژه‌های کلیدی: آتوپی، شیوع، خشکی پوست
متن کامل [PDF 1080 kb]   (1148 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 3 - ( فصلنامه 1377 ) برگشت به فهرست نسخه ها