:: دوره 3، شماره 1 - ( فصلنامه 1378 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 40-32 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر آمپی سیلین با مترونیدازول خوراکی در درمان واژینوز باکتریایی
مریم السادات حسینی*، مریم ندایی
چکیده:   (32172 مشاهده)

سابقه و هدف: واژینوز باکتریایی یکی از شایع ترین عفونت های واژن در خانم ها می باشد که با انواع عفونت ها و عوارض دستگاه تناسلی فوقانی مرتبط است. از آنجا که مصرف مترونیدازول در حاملگی و شیردهی ممنوع ولی مصرف آمپی سیلین بلامانع می باشد، این پژوهش به منظور مقایسه و اثربخشی آمپی سیلین و مترونیدازول در درمان این عفونت در خانم های مراجعه کننده به یکی از مراکز بهداشتی-درمانی شرق تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی طی سال 1375 انجام گرفت.

مواد و روش ها: تحقیق حاضر به روش تجربی دوسوکور (Double-blinded clinical trial) بر روی 51 خانم غیر حامله، فعال از نظر جنسی که مبتلا به واژینوز باکتریایی بودند، انجام گرفت. در صورت وجود سه مشخصه، از چهار ویژگی بالینی واژینوز باکتریایی بیماری در فرد تایید شده و در صورت نداشتن عوامل موثر در بروز عفونت، وارد مطالعه می شدند. بیماران به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شده، برای یک گروه آمپی سیلین 500 میلی گرم هر 6 ساعت و گروه دیگر مترونیدازول 500 میلی گرم هر 12 ساعت در مدت 7 روز برای هر دو گروه تجویز شد. دو هفته پس از شروع درمان ویژگی های بالینی در بیماران مورد بررسی قرار گرفت، در صورت وجود حداکثر دو معیار، فرد درمان شده تلقی می گردید.

یافته ها: میزان بهبود در گروه درمانی آمپی سیلین 80.8% و مترونیدازول 84% بود. هیچ یک از عوارض داروها در دو گروه آنقدر شدید نبود که مانع از ادامه مصرف دارو شود.

نتیجه گیری: نظر به این که اثر درمانی و عوارض آمپی سیلین و مترونیدازول در واژینوز باکتریایی یکسان است، توصیه می شود در این گونه بیماران و کسانی که عدم تحمل به مترونیدازول دارند، از آمپی سیلین جهت درمان استفاده گردد.

واژه‌های کلیدی: آمپی سیلین، مترونیدازول، واژینوز باکتریایی
متن کامل [PDF 1443 kb]   (2208 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/29 | انتشار: 1378/1/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 1 - ( فصلنامه 1378 ) برگشت به فهرست نسخه ها