:: دوره 3، شماره 3 - ( فصلنامه 1378 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 98-103 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد دوقلوی بهم چسبیده در کاشان
زیبا مسیبی*، زهره طبسی، شهلا یوسف زاده
، mosaieby_z@kaums.ac.ir
چکیده:   (6927 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به نادر بودن دوقلوهای بهم چسبیده و گزارشات انگشت شماری از تولد آن ها در دنیا، همچنین مرگ و میر بالای این دوقلوها، در این مقاله به معرفی یک مورد دوقلوی به هم چسبیده ای که در تیر ماه 1378 در زایشگاه شهید شبیه خوانی کاشان متولد شد، اقدام می گردد.

معرفی مورد: خانم 28 ساله ای در حاملگی سوم با سن حاملگی 36 هفته و 5 روز به طریق سزارین دوقلوهای بهم چسبیده ای را به دنیا آورد. این دوقلوها دارای دو سر، دو گردن، قفسه سینه ای که از قسمت لترال به یکدیگر چسبندگی داشته، شکم، لگن و ژنیتالیای پسرانه مشترک بودند. مقعد بسته و فیستولی در ناحیه پرینه وجود داشت. یک اندام فوقانی در طرف راست و یک اندام فوقانی در طرف چپ بدن و یک جفت اندام فوقانی دیگری که انگشتان آن کاملا به یکدیگر چسبندگی داشته در وسط بدن این دوقلوها قرار گرفته بود. اندام تحتانی یک جفت و کاملا سالم بودند. این دوقلوها 20 ساعت پس از تولد به علت نارسایی قلبی-تنفسی و آنومالی های موجود (هیپوپلازی ریه) فوت کردند.

نتیجه گیری: نه تنها تولد دوقلوهای به هم چسبیده ای که تنها قسمتی از بدن آن ها تقسیم شده باشد بسیار نادر است بلکه پسر بودن مورد معرفی شده به نوبه خود پدیده نادر دیگری به حساب می آید. مرگ دوقلوها در 24 ساعت اول زندگی می تواند به علت آنومالی های مادرزادی باشد.

واژه‌های کلیدی: دوقلوهای بهم چسبیده، دوقلوهای سیامی
متن کامل [PDF 972 kb]   (1336 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۲۸


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 3 - ( فصلنامه 1378 ) برگشت به فهرست نسخه ها