:: دوره 3، شماره 3 - ( فصلنامه 1378 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 32-37 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی 3000 نمونه پاپ اسمیر در زنان متاهل جنوب شهر تهران طی سال های 77-1376
ابوالفضل مهدیزاده*، عبدالرسول اکبریان، ترانه مغازه ای
چکیده:   (7499 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به شیوع متفاوت بدخیمی گردن رحم و عدم اطلاع از وضعیت آن در منطقه و به منظور تعیین سیتوپاتولوژی دهانه رحم، این تحقیق بر روی بیش از سه هزار نمونه پاپ اسمیر در زنان متاهل جنوب شهر تهران طی سال های 77-1376 انجام گرفت.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر با روش توصیفی مقطعی صورت پذیرفت و حجم نمونه براساس اطمینان 95%، شیوع 2% و میزان خطای 0.5% برآورد شد و از روی فهرست به هنگام زنان متاهل شهرری با روش نمونه گیری تصادفی سیستماتیک تعیین گردید. پاپ اسمیر به وسیله دستیاران آموزش دیده تهیه و با روش رنگ آمیزی گرم (Gram) نوع ضایعات بویژه شیوع دیسپلازی در نمونه ها بررسی و نقش عوامل مختلف در بروز ضایعات تعیین گردید.

یافته ها: در 3070 نمونه مورد بررسی سرطان گردن رحم وجود نداشت و دیسپلازی در 0.5%، التهاب در 92% موارد و خونریزی در 13% گزارش شد و 6% نمونه ها بدون ضایعه بود. افزایش سن و وضعیت اقتصادی پایین در بروز دیسپلازی نقش داشته است (P<0.01) سایر عوامل در بروز ضایعات دارای نقش موثر آماری نبودند.

نتیجه گیری: شیوع دیسپلازی در جامعه مورد بررسی در حد پایین می باشد ولی شیوع التهاب در حد نگران کننده ای است. بنابراین، تحقیقات برای شناخت علت یا علل بوجود آورنده و نیز تحقیق برای تعیین میزان قدرت پاپ اسمیر در تشخیص سرطان گردن رحم توصیه می گردد.

واژه‌های کلیدی: پاپ اسمیر، تومور، گردن رحم، دیسپلازی
متن کامل [PDF 886 kb]   (1262 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۲۸


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 3 - ( فصلنامه 1378 ) برگشت به فهرست نسخه ها