:: دوره 3، شماره 4 - ( فضلنامه 1378 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 54-58 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع ویروس هپاتیت A در بیماران هپاتیت حاد مراجعه کننده به بیمارستان ابوذر اهواز طی سال 1376
منوچهر مکوندی*، احمد شمسی زاده، سید نادر باقری، سید محمود لطیفی
چکیده:   (7522 مشاهده)

سابقه و هدف: نظر به شیوع انواع هپاتیت های ویروسی و اهمیت پیشگیری از آن و با توجه به گزارش های مختلف در مورد میزان شیوع هپاتیت A در هپاتیت حاد و عدم دسترسی به سابقه تحقیقاتی از آن در منطقه و به منظور تعیین شیوع ویروس هپاتیت A در بیماران 15-3 ساله مبتلا به هپاتیت حاد، این تحقیق بر روی مراجعه کنندگان به بیمارستان ابوذر اهواز طی سال 1376 انجام گرفت.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر با روش توصیفی بر روی 90 بیمار دارای علایم بالینی و آزمایشگاهی هپاتیت حاد صورت پذیرفت. نمونه های سرم به روش الیزا جهت تعیین Anti-HAV IgM مورد بررسی قرار گرفت. خصوصیات سن و جنس بیماران و شیوع هپاتیت A در نمونه ها بررسی و فاصله اطمینان شیوع واقعی آن با احتمال 95% برآورد گردید.

یافته ها: از 90 بیمار مبتلا به هپاتیت حاد، شیوع ویروس هپاتیت 84.4% A بود. شیوع واقعی آن در جامعه از حداکثر 92 تا حداقل 77% برآورد می گردد. 61.8 درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت A پسر و 38.2% از آن ها دختر بودند. بیشترین میزان شیوع عفونت در کودکان سنین 6-3 ساله 47.4% بود که با افزایش سن، شیوع بیماری کاهش پیدا می کند.

نتیجه گیری: شیوع ویروس هپاتیت A در جامعه مورد مطالعه بالا است و توصیه می گردد که تحقیقات بعدی در زمینه تعیین منابع انتقال عفونت در منطقه صورت پذیرد.

واژه‌های کلیدی: هپاتیت A، اپیدمیولوژی، هپاتیت حاد، اهواز
متن کامل [PDF 678 kb]   (1478 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 4 - ( فضلنامه 1378 ) برگشت به فهرست نسخه ها