:: دوره 25، شماره 4 - ( دو ماهنامه 1400 ) ::
جلد 25 شماره 4 صفحات 1073-1064 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر یک دوره تمرین تناوبی بر امواج مغزی و فعالیت الکتریکی قشر مغز در دختران جوان سالم
نیلوفر سادات رستمی ارجمند* ، فرشاد غزالیان ، علی شریف نژاد
گروه تربیت بدنی، دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران ، niloofar.sadatrostami@gmail.com
چکیده:   (137 مشاهده)
سابقه و هدف: فعالیت‌ورزشی در شدت‌های مختلف می‌تواند محرک‌های کارآمدی برای سازگاری عملکرد مغز فراهم کند؛ زیرا فعال‌شدن قشر مغز به فرکانس حرکت، حساس است. بنابراین هدف از این پژوهش تأثیر شش هفته تمرین تناوبی بر امواج مغزی و فعالیت الکتریکی قشر مغز در دختران جوان سالم می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش نیمه‌تجربی تعداد 10 دختر جوان با دامنه سنی 30-20 سال که سابقه ورزش و تمرین‌تناوبی نداشته‌اند، به‌طور تصادفی انتخاب شدند و به‌مدت شش‌هفته (سه جلسه در هفته) تمرینات تناوبی را با شدت 50-40 درصد ضربان قلب بیشینه انجام دادند. ازطریق دستگاه الکتروانسفالوگرافی، امواج مغزی آلفا و بتا قبل و بعد از شش‌هفته اندازه‌گیری شدند. سپس داده‌ها با استفاده از آزمون t همبسته و نرم‌افزار SPSS نسخه 21 در سطح معناداری 05/0P آنالیز شدند.
نتایج: تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون t همبسته نشان داد که در میزان تغییرات امواج مغزی آلفا و بتا متعاقب شش‌هفته تمرین تناوبی در مرحله پس‌آزمون در مقایسه با پیش‌آزمون تفاوت معناداری وجود دارد (001/0P=).
نتیجه‌گیری: براساس نتایج حاضر می‌توان نتیجه‌گیری کرد که فعالیت‌های‌ورزشی منظم ممکن است باعث ایجاد تغییرات مثبتی در سطح قشر مغزی (فعالیت الکتریکی) شود. بنابراین، تمرین تناوبی می‌تواند یک مداخله مؤثر برای بهبود امواج مغزی و فعالیت الکتریکی قشر مغز و به‌طور بالقوه ارتقای سلامت مغز باشد.
واژه‌های کلیدی: تمرین تناوبی، امواج مغزی، دستگاه الکتروانسفالوگرافی، دختران سالم
متن کامل [PDF 1311 kb]   (40 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/1/21 | پذیرش: 1400/6/2 | انتشار: 1400/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 4 - ( دو ماهنامه 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها