[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان توانمندسازی روان شناختی و رفتاردرمانی دیالکتیک بر استرس ناباروری زنان ناباروردر مرحله قبل از درمان لقاح آزمایشگاهی
آزاده بهرامی کرچی ، غلامرضا منشئی* ، نرگس کشتی آرای
، Smanshaee@yahoo.com
چکیده:   (190 مشاهده)
زمینه و هدف: ناباروری به عنوان یکی از بحران­های پیچیده زندگی، پیامدهای روان­شناختی بسیاری را بدنبال دارد  که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر نتایج درمان تاثیرگذار می­باشند.  این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی بسته توانمندسازی روان­شناختی و رفتاردرمانی دیالکتیک بر استرس ناباروری زنان ناباروردر مرحله قبل از درمان لقاح آزمایشگاهی انجام شد.
مواد و روش­ها: این مطالعه از نوع نیمه­آزمایشی با طرح پیش آزمون-پس آزمون با پیگیری 45 روزه و سه گروهی بود. نمونه پژوهش شامل 45 نفر از زنان نابارور متقاضی درمان IVF ، مراجعه کننده به مراکز ناباروری شهر اصفهان  بودند که به صورت در دسترس و مبتنی بر ملاک­های ورود انتخاب و  به­طور تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل (هر گروه 15 نفر) گمارده شدند. گروه­های آزمایش تحت درمان توانمندسازی روان­شناختی و رفتاردرمانی دیالکتیک قرار گرفتند. پرسشنامه استرس ناباروری نیوتن (EPI) در سه مرحله پژوهش بر روی سه گروه اجرا شدند. داده­های حاصل از اجرای پژوهش با استفاده از تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر و از طریق نرم افزار SPSS 24  تحلیل شدند.
یافته­­ها: نتایج حاصل از تحلیل واریانس اندازه­گیری مکرر نشان داد، که فقط درمان توانمندسازی روان­شناختی بر کاهش استرس ناباروری تاثیر معنادار داشت (001/0 P<). آزمون تعقیبی بونفرونی نشان داد، درمان توانمندسازی روان­شناختی نسبت به رفتاردرمانی دیالکتیک در کاهش استرس ناباروری زنان ناباروردر مرحله قبل از درمانIVF  موثرتر است.
نتیجه­گیری:  با توجه به نتایج حاصل از پژوهش، درمان­ توانمندسازی روان شناختی روش مناسبی برای کاهش استرس ناباروری زنان نابارور در مرحله قبل از  درمان IVF  است..
 
 
واژه‌های کلیدی: زنان نابارور، توانمندسازی روان­شناختی، رفتاردرمانی دیالکتیک، استرس ناباروری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/4/15 | پذیرش: 1399/7/20
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4237