:: دوره 5، شماره 2 - ( فصلنامه 1380 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 22-27 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع فلور واژینال استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه B در زنان حامله و رابطه آن با عفونت زودرس نوزادی و عفونت های دوران بارداری
نسرین سرافرازی*، الهه مصداقی نیا، رضوان منیری، سید غلامعباس موسوی
چکیده:   (29609 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به شیوع استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه B و عوارض شناخته شده آن به عنوان عاملی در ایجاد عفونت زودرس اولیه نوزادی و انتقال باکتری از مادر به نوزاد و عدم اطلاع از میزان آن در منطقه به منظور تعیین شیوع فراوانی GBS در زنان حامله و رابطه آن با عفونت زودرس نوزادی و عفونت دوران نفاس، این تحقیق بر روی افراد حامله مراجعه کننده به درمانگاه زایشگاه شبیه خوانی در سال 1379 در کاشان انجام گرفت.

مواد و روش ها: تحقیق به صورت توصیفی-تحلیلی بر روی 400 خانم باردار با سن حاملگی 35 هفته و بالاتر صورت پذیرفت. نمونه گیری به روش سرشماری و مبتنی بر هدف بود، پرسش نامه ای حاوی اطلاعات در رابطه با سن، شغل، ملیت، میزان تحصیلات، محل سکونت، تعداد زایمان، تعداد سقط، سابقه زایمان زودرس، سابقه دیابت و بیماری زمینه ای تکمیل گردید. نمونه گیری با سواپ استریل توسط رزیدنت زنان از واژن به عمل آمد و نمونه ها در محیط ترانسپورت قرار گرفته و بلافاصله به آزمایشگاه منتقل گردید و در محیط اختصاصی تادهویت کشت داده شده و باکتری ایزوله شده با آزمون های بیوشیمیایی شناسایی گردید و اطلاعات با آزمون های آماری کای دو و فیشر تحلیل شد. عفونت GBS شناخته گردیده در افراد مبتلا پیگیری شد. عفونت در نوزاد مادران کلونیزه و همچنین مادران پس از زایمان تعیین شد.

یافته ها: از 400 نمونه مورد بررسی، 23 مورد (5.8%) استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه B از واژن ایزوله گشت و از 23 نوزاد متولد شده از مادران با کلونیزاسیون مثبت دو مورد (8.7%) مبتلا به سپسیس ناشی از استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه B شده و نقش کلونیزاسیون مثبت در واژن در ایجاد عفونت زودرس نوزادان تایید گردید (P<0.003). هیچ یک از خانم های حامله با کلونیزاسیون واژینال مثبت استرپتوکوک به عفونت نفاسی پس از زایمان مبتلا نگشتند. عواملی نظیر بیماری زمینه ای، دیابت، تعداد سقط، نحوه زایمان، ملیت، شغل، پارگی زودرس کیسه آب، تحصیلات و محل سکونت تاثیری بر میزان کلونیزاسیون واژینال با استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه B نداشت.

نتیجه گیری و توصیه ها: با توجه به این که عفونت GBS در منطقه در حد نازلی بوده ولی عفونت در نوزادان آن ها بیشتر از حد اعلام شده است، تحقیق برای شناخت علل افزایش عفونت در نوزادان توصیه می گردد و همچنین بررسی اثر آموزش های بهداشتی برای زنان حامله و انجام پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی برای مادران با کلونیزاسیون مثبت جهت کاهش عوارض بعدی توصیه می گردد.

واژه‌های کلیدی: استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه GBS) B)، عفونت زودرس اولیه نوزادی، سپسیس نوزادان، استقرار در واژن (کلونیزاسیون واژینال)
متن کامل [PDF 1258 kb]   (2606 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/21 | انتشار: 1380/4/24


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 2 - ( فصلنامه 1380 ) برگشت به فهرست نسخه ها