:: دوره 5، شماره 3 - ( فصلنامه 1380 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 65-69 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر مانیتول و Overhydration در بیهوشی پیوند کلیه
فاطمه رودنشین*، مهوش آگاه
چکیده:   (5273 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به شیوع و روند رو به افزایش پیوند کلیه و اهمیت اساس شروع دیورز و تاثیر مثبت مانیتول و Overhydration و برای پاسخ به این سوال که آیا بکارگیری توام این دو، روی زمان شروع دیورز تاثیر دارد یا خیر، این تحقیق بر روی مراجعه کنندگان به بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد در سال 1378 انجام گرفت.

مواد و روش ها: تحقیق با روش نیمه تجربی بر روی تعداد چهل نفر که اندیکاسیون پیوند کلیه داشتند و موافقت خود را اعلام نمودند، صورت پذیرفت. پس از طی روال عادی بیست دقیقه قبل از شروع آناستوموز ورید کلیه، انفوزیون مانیتول به مقدار مشخص (5cc/kg/Iv) آغاز شد و سپس تاثیر آن روی زمان شروع دیورز بر حسب دقیقه تعیین و ثبت گردید. میزان آن در نمونه ها تعیین و زمان واقعی آن با احتمال 95% در جامعه برآورد گردید.

یافته ها: تحقیق بر روی 40 نفر، 25 خانم و 15 آقا با میانگین سنی 33.6 سال و وزن 52.6 کیلوگرم انجام گرفت. هشتاد درصد بیماران در کمتر از یک دقیقه و 90% آن ها در کمتر از دو دقیقه دیورز داشتند.

نتیجه گیری و توصیه ها: تجویز توام مانیتول و Overhydration موجب سرعت شروع دیورز شده و با توجه به اهمیت زمان شروع آن در لقای کلیه پیوندی، انجام یک تحقیق تجربی کامل توصیه می شود.

واژه‌های کلیدی: پیوند کلیه، مانیتول، Overhydration
متن کامل [PDF 760 kb]   (1221 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 3 - ( فصلنامه 1380 ) برگشت به فهرست نسخه ها