[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
سرواپیدمیولوژی آلودگی به نئوسپورا کانینوم درشیرگاوهای کاشان
محمد رضا حدادی ، رضا شرافتی ، مهدی دلاوری* ، محسن اربابی ، حمید رضا گیلاسی ، علیرضا عابد
، mdelavari1@gmail.com
چکیده:   (61 مشاهده)
سابقه و هدف: نئوسپوروزیس بوسیله تک یاخته انگلی به نام نئوسپورا کانینوم که از شاخه­ی اپی کمپلکسا می­باشد ایجاد می­شود. این انگل قادر است گونه­های  مختلفی از حیوانات خانگی و وحشی از جمله گاو، گوسفند، بز و سگ را آلوده کند. برخی مطالعات احتمال آلوده شدن انسان به این انگل را گزارش کرده­اند. هدف از این مطالعه تعیین وجود آنتی بادی ضد نئوسپورا در شیر خام گاوهای شهرستان کاشان بود.
مواد و روشها: از دو دامداری صنعتی شهرستان کاشان 187 نمونه شیر جمع آوری شد. نژاد کلیه­ی گاوها هلشتاین بود. قبل از نمونه­گیری اطلاعات دام نظیر سن، نژاد، سابقه­ی سقط جنین و مرده­زایی، رکورد تولید شیر روزانه در فرم­های تهیه شده ثبت گردید. چربی نمونه­ها با استفاده از سانتریفیو‍ژ جداو لاکتوسرم نمونه­ها جمع آوری شد. لاکتو سرم­های جمع آوری شده تا زمان انجام آزمایش الایزا در70– درجه سانتیگراد نگهداری شد. برای مشخص کردن وجود آنتی بادی ضد نئوسپورا در نمونه­های شیر از کیت فرانسوی و روش الایزای غیر مستقیم استفاده شد. برای آنالیز آماری اطلاعات از آزمون کای دو استفاده شد.
 
نتایج:18/18درصد(86/2±8/18 CI=) از نمونه­ها آلوده به نئوسپورا بودند. بین آلودگی با تک یاخته و میزان تولید شیر و نیز سن گاوها ارتباط معنی داری مشاهده نشد (84/0P=). آنالیز آماری نشان داد که بین سقط جنین و آلودگی به نئوسپورا  نیز ارتباط معنی داری وجود نداشت.
نتیجه گیری: با توجه به میزان آلوده بودن شیر گاوهادر کاشان اتخاذ برنامه­های کنترلی در دام­هاازاهمیت بالایی برخوردار است.همچنین با توجه به احتمال آلودگی انسان به نئوسپورا لزوم توجه به این برنامه­های کنترلی بیش از پیش مشخص می­شود.
 
واژه‌های کلیدی: نئوسپورا کانینوم، شیر گاو، کاشان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731