:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر یک جلسه تمرین مقاومتی با و بدون محدودیت جریان خون عروق دست بر تغییرات سطوح سرمی هورمون رشد و لاکتات دختران ورزشکار
مژده خواجه لندی* ، مریم جان بزرگی
دانشجو دکترا ، m.khajehlandi68@gmail.com
چکیده:   (111 مشاهده)
سابقه و هدف: تمرینات همراه با محدودیت جریان خون برای بهبود فاکتورهای جسمانی مختلف موثر بوده و می­تواند روش منحصربه­فرد و سودمندی در زمینه پزشکی باشد. ازاین­رو، هدف از مطالعه حاضر مقایسه اثر یک جلسه تمرین مقاومتی با و بدون محدودیت جریان خون عروق دست بر تغییرات سطوح سرمی هورمون رشد و لاکتات دختران ورزشکار بود.
مواد وروش ­ها: برای انجام کارآزمایی بالینی حاضر 30 نفر دختر بسکتبالیست با دامنه سنی 30-23 سال به‌طور تصادفی به سه گروه: تمرین مقاومتی سنتی (با شدت 80 درصد یک تکرار بیشینه)، تمرین مقاومتی با محدودیت جریان خون (با شدت30 درصد یک تکرار بیشینه) و گروه کنترل تقسیم شدند. تمرین با یک ست 30 تکرار شروع و با دو ست تکرار تا حد خستگی با استراحت 30 ثانیه‌ای پایان یافت. نمونه‌گیری خونی قبل از شروع و بلافاصله پس از اتمام تمرین صورت گرفت.
نتایج­: یافته ­های پس­آزمون حاکی از افزایش معنی­ دار میزان سرمی هورمون رشد در دو گروه تمرینی بود، در حالی­ که مقدار یون لاکتات در هر سه گروه نسبت به پیش­ آزمون افزایش معنی ­داری داشت (0/05<P). به­ علاوه، میزان هورمون رشد در گروه ­های با و بدون محدودیت افزایش معنی­ داری در مقایسه با گروه کنترل داشت (به ­ترتیب 0/001=P و 0/026=P).
نتیجه­ گیری: الگوی تغییرات هورمون رشد و لاکتات در هر دو گروه با و بدون محدودیت جریان خون مشابه هم هستند. به­ نظر می­ رسد برای کسانی که توانایی بلند کردن وزنه سنگین ندارند یا در دوران بازتوانی هستند، می ­توان تمرینات همراه با محدودیت جریان خون با شدت پایین را با تمرینات بدون محدودیت با شدت بالا جایگزین کرد.
واژه‌های کلیدی: تمرین مقاومتی، دختران ورزشکار، محدودیت جریان خون، لاکتات، هورمون رشد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۱۸


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها