:: دوره 6، شماره 2 - ( فصلنامه 1381 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 65-69 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع ماکروزومی و رابطه حاملگی از تاریخ گذشته و زایمانهای متعدد با آن
فرزانه صابری*، زهره سادات، معصومه عابدزاده
، saberi_F@kaums.ac.ir
چکیده:   (24276 مشاهده)

سابقه و هدف: عوارض مادری و جنینی که به دنبال ماکروزومی ایجاد می شود، بررسی شیوع و عوامل وابسته به آن را مهم می سازد. به دلیل اهمیت موضوع فوق و به منظور تعیین میزان شیوع ماکروزومی نوزاد و ارتباط حاملگی از تاریخ گذشته و زایمان های متعدد با آن، این تحقیق روی مراجعین به بیمارستان دکتر شبیه خوانی کاشان در سال 79-1378 انجام شد.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی و تحلیلی بود. در مرحله اول شیوع ماکروزومی از کل متولدین سال های 80-1378 تعیین و در مرحله دوم تحقیق روی 220 مادر شامل گروه شاهد و مورد انجام شد. گروه شاهد شامل 110 مادر و نوزاد غیر ماکروزوم آن ها و گروه مورد شامل 110 مادر و نوزاد ماکروزوم آن ها بود. دو گروه از نظر سن، وزن، BMI، میزان تحصیلات، دریافت مراقبت های دوران بارداری، ملیت مادر و جنس نوزاد همانند سازی شدند. اطلاعات با تکمیل پرسش نامه از طرق مصاحبه با مادر و اندازه گیری قد مادر و وزن نوزاد جمع آوری شد و نقش حاملگی از تاریخ گذشته (بیشتر از 40 هفته) و نیز تعداد زایمان مادر با بروز ماکروزومی نوزاد مورد قضاوت آماری قرار گرفت.

یافته ها: شیوع ماکروزومی نوزاد 3.04% بود. مادران دو گروه به لحاظ سن، جثه، میزان تحصیلات، دریافت مراقبت های دوران بارداری، ملیت و جنس نوزاد مشابه بوده و اختلاف ناچیز آن ها از لحاظ آماری معنی دار نبود. در گروه شاهد 45.5% و در گروه مورد 61.8% در مواجهه با حاملگی از تاریخ گذشته بودند (P<0.02). تعداد زایمان مادر در گروه شاهد 1.34±2.39 و در گروه مورد 1.37±2.54 بود. این اختلاف به لحاظ آماری معنی دار نبود.

نتیجه گیری و توصیه ها: شیوع ماکروزومی در کاشان نسبت به مناطق دیگر کمتر بوده و موارد ماکروزومی با حاملگی از تاریخ گذشته افزایش می یابد. بین ماکروزومی نوزاد و افزایش تعداد زایمان رابطه ای وجود ندارد. انجام تحقیق تجربی برای تعیین تاثیر ختم حاملگی د خانم های با حاملگی 40 هفته و بیشتر بر بروز ماکروزومی نوزاد توصیه می شود.

واژه‌های کلیدی: ماکروزومی جنین، چندزایی، حاملگی از تاریخ گذشته
متن کامل [PDF 946 kb]   (1274 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( فصلنامه 1381 ) برگشت به فهرست نسخه ها