[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر 6 هفته تمرین اختیاری چرخ دوار بر سوپر اکسید دیسموتاز و فاکتور محرک آپوپتوز کبدی در قبل از القای دوکسوروبیسین در رت‌های مدل سالمندی
سید کمال سادات حسینی ، ولی الله دبیدی روشن*
استاد ، vdabidiroshan@yahoo.com
چکیده:   (149 مشاهده)

سابقه و هدف: در دهه اخیر، ابتلا به سرطان همراه با افزایش سن به صورت تصاعدی رو به افزایش است. این در حالی است که بیماران سالمند سرطانی، به دلیل شرایط خاص جسمانی و عوارض جانبی داروهای ضد توموری، توانایی شرکت در مداخلات درمانی را ندارند. از این رو، هدف پژوهش حاضر بررسی اثر 6 هفته تمرین اختیاری بر سمیت کبدی ناشی از دوکسوروبیسین (DOX)، در موش‌های مدل سالمندی است.

مواد و روش‌ها: 32 سر موش صحرائی نر نژاد ویستار به طور تصادفی به دو گروه تمرین و کنترل و چهار زیر گروه تقسیم شدند. سپس تمامی آزمودنی‌ها به مدت 9 هفته به صورت روزانه در معرض القای 100 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن محلول دی گالاکتوز بصورت زیر صفاقی قرار گرفتند. برنامه تمرینی شامل 6 هفته تمرین اختیاری چرخ دوار بود. تزریق DOX، به مدت 15روز به صورت روزانه 1 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بصورت زیر صفاقی انجام شد. سنجش سطوح SOD و AIF پس از هموژنیزاسیون بافت کبد به روش الایزا انجام شد. 

نتایج: القای دوز تجمعی  DOXمنجر به کاهش غیرمعنادار سطوح SOD و AIF شد (به ترتیب 913/0=P و 000/1=P). شش هفته تمرین اختیاری چرخ دوار منجر به کاهش غیر معنادار سطوح SOD و افزایش غیرمعنادار سطوح AIF نسبت به گروه‌ کنترل مشابه شده‌است (به ترتیب 545/0=P و 000/1=P).

نتیجه­گیری: نتایج نشان می‌دهد که 6 هفته تمرین اختیاری چرخ دوار اثری قابل توجهی بر سمیت کبدی ناشی از القای دوکسوروبیسین در آزمودنی‌های مدل سالمندی ندارد.

واژه‌های کلیدی: تمرین اختیاری، دوکسوروبیسین، سمیت کبدی، استرس اکسیداتیو، آپوپتوز
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731