:: دوره 17، شماره 5 - ( دوماه نامه 1392 ) ::
جلد 17 شماره 5 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر سینرژیستی آنتی بیوتیک های مختلف به روش دیسک دیفیوژن در ایزوله های اسینتوباکتر بومانی مقاوم به چند دارو
ناهید مددی گلی، رضوان منیری*، ساره باقری جوشقانی
مرکز تحقیقات علوم تشریح، دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، moniri@kaums.ac
چکیده:   (2108 مشاهده)

سابقه و هدف: اسینتوباکتر بومانی باکتری گرم منفی فرصت طلب و عامل عفونت­ های بیمارستانی به ­ویژه در بیماران بستری در بخش مراقبت ­های ویژه است. ایزوله ­های اسینتوباکتر بومانی با مقاومت دارویی چندگانه در دهه اخیر گزارش شد­ه ­اند. با توجه به افزایش مقاومت به کلاس ­های مختلف آنتی­بیوتیکی و در دسترس نبودن انتخاب­ های درمانی مناسب نیاز به تحقیق در­باره ترکیبات دارویی مناسب احساس می­ گردد. هدف از این مطالعه تعیین فعالیت سینرژیستی ونکومایسین در ترکیب با تیجسیلین، لوفلوکساسین، جنتامایسین، کلستین و مروپنم و ترکیب کلستین/مروپنم و کلستین/ریفامپین در ایزوله­ های مقاوم به چند دارو اسینتوباکتر می ­باشد.

مواد و روش ­ها: مطالعه تجربی حاضر روی ده ایزوله اسینتوباکتر بومانی مقاوم به چند دارو انتخاب شده از نمونه­ های لوله تراشه، کشت خون، خلط، ادرار و مایع پلور بیماران بستری در بیمارستان بهشتی کاشان طی سال­ های 93-1392 صورت گرفت. تست حساسیت آنتی­بیوتیکی با روش دیسک­دیفیوژن بر اساس استاندارد CLSI صورت گرفت. هم­ چنین، تست سینرژیستی بر روی 10 ایزوله به روش دیسک­دیفیوژن انجام شد.

نتایج: نتایج نشان داد ونکومایسین در ترکیب با تیجسیلین، لوفلوکساسین، جنتامایسین، کلستین و مروپنم در ده ایزوله بی­تفاوت است. ترکیب کلستین با مروپنم و ریفامپین در هر ده ایزوله بی­تفاوت بوده و هیچ اثر سینرژیستی مشاهده نشد.

نتیجه ­گیری: ترکیب سایر آنتی­بیوتیک­ ها بایستی به­ عنوان جایگزین آنتی­بیوتیکی برای درمان ایزوله­ های مقاوم به چند دارو اسینتوباکتر بومانی مورد توجه قرار گیرد. در این مطالعه حجم نمونه کم بود، بنابراین مطالعات بعدی با طراحی بهتر بر روی اندازه بزرگتری از نمونه انجام شود تا نتایج این مطالعه بررسی مجدد گردد.

واژه‌های کلیدی: اسینتوباکتر بومانی، مقاومت چند دارویی، سینرژیست، روش دیسک دیفیوژن
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۲۴


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 5 - ( دوماه نامه 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها