:: دوره 6، شماره 2 - ( فصلنامه 1381 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 1-6 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر کلرید کادمیم بر روی رشد و نمو حلزون گوش داخلی جنین موش سوری
امرالله روزبهی*، محمدعلی اطلسی
چکیده:   (6833 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به میزان وسیع کادمیم در جوامع صنعتی و وجود آن در منابع غیرصنعتی همچون غذا و آب، نوشابه ها و سیگار و همچنین وجود گزارشاتی مبنی بر تاثیر تراتوژنیک آن، مطالعه ای جهت بررسی تاثیر کلرید کادمیم بر روی رشد و نمو حلزون گوش داخلی جنین موش سوری انجام گرفت.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر به روش تجربی بر روی 30 موش سوری نژاد balb/c صورت گرفت. نمونه ها در سه گروه کنترل، آزمایشی I و آزمایشی II تقسیم گردیدند. به گروه های آزمایشی کلرید کادمیم محلول در آب مقطر به ترتیب با دوزهای 3mg/kg و 5mg/kg به صورت داخل صفاقی در روز نهم بارداری تزریق گردید. گروه کنترل فقط آب مقطر دریافت کرد. در روز پانزدهم حاملگی ابتدا موش ها را با اتر بیهوش کرده و بعد از خارج کردن جنین ها در فیکساتیو بوئن قرار داده شده و بعد از طی مراحل پاساژ بافت و تهیه قالب های پارافینی از آن ها مقاطع عرضی به صورت سریال تهیه گردید. نمونه ها با رنگ هماتوکسیلین و ائوزین رنگ آمیزی شدند. پس از بررسی های مورفومتریک بخش های مختلف حلزون گوش داخلی، داده های خام به روش آماری آنالیز واریانس یک طرفه و تست شیف مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته ها: تراکم سطح کل حلزون در گروه های آزمایشی I و II نسبت به گروه های کنترل کاهش معنی داری نشان دادند (P<0.05). تراکم سطحی عقده مارپیچی در گروه های آزمایشی I و II نسبت به گروه کنترل کاهش معنی داری نشان داد (به ترتیب P<0.01 و P<0.003). اندازه عضو کورتی در گروه آزمایشی نسبت به گروه کنترل به میزان 17.8% کمتر از گروه مورد (P<0.02) بود. اختلاف اندازه های آن در گروه آزمایشی اول و کنترل به لحاظ آماری معنی دار نبود.

نتیجه گیری و توصیه ها: کلرید کادمیم می تواند باعث ایجاد تغییرات دژنراتیو در حلزون گوش داخلی جنین موش سوری شود. پیشنهاد می گردد که ارتباط این نتایج با ناهنجاری های لوله عصبی و نقص در شنوایی حیوان مورد مطالعه قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: کلرید کادمیم، حلزون، تراتوژن
متن کامل [PDF 913 kb]   (1197 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( فصلنامه 1381 ) برگشت به فهرست نسخه ها