[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 20، شماره 3 - ( دوماه نامه 1395 ) ::
جلد 20 شماره 3 صفحات 267-273 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سویه های کلبسیلا پنومونیه تولید کننده کلبسیلا پنومونیه کارباپنماز (KPC) در نمونه های بالینی در شهر کاشان طی سال های 1393 تا 1394
مهدی آقاسیدحسینی، فرزانه فیروزه*، احمد پیروزمند، حمیدرضا گیلاسی
گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، ffiroozeh@ut.ac.ir
چکیده:   (3776 مشاهده)

سابقه و هدف: آنزیم ­های کارباپنماز نوع KPC یکی از شایع ­ترین آنزیم­ های بتالاکتاماز در میان سویه ­های کلبسیلا می­ باشند. هدف از این مطالعه بررسی سویه­ های کلبسیلا پنومونیه تولید کننده کارباپنماز KPC در نمونه­ های بالینی در کاشان می ­باشد.

مواد و روش­ ها: در این مطالعه مقطعی تعداد 181 نمونه کلبسیلا از نمونه­ های بالینی در طی شهریور 93 تا تیر 94 جداسازی گردید. پس از تعیین هویت کلبسیلا­ها توسط تست ­های بیوشیمیایی، تعیین حساسیت 181 کلبسیلا جدا شده از نمونه بالینی به 17 آنتی ­بیوتیک به روش دیسک دیفیوژن انجام شد. با استفاده از روش PCR بررسی ژن blaKPC در سویه ­های کلبسیلا انجام گرفت.

نتایج: در این بررسی از 181 سویه کلبسیلا 48 نمونه دارای مقاومت چندگانه بوده و بیشترین مقاومت به آنتی­بیوتیک ­های آمپی­سیلین و سفالوتین مشاهده شد. از میان جدایه­ های کلبسیلا، 21 نمونه (11/6 درصد) حامل ژن blaKPC بودند که اغلب این نمونه ­ها ادراری و تنفسی و مربوط به بیماران بستری در بخش ICU بودند.

نتیجه­ گیری: نتایج تحقیق حاضر نشان داد که در سویه ­های کلبسیلا جدا شده از بیماران به ­ویژه بیماران بستری در بیمارستان در کاشان، مقاومت به کارباپنم­ ها همراه با بروز ژن blaKPC وجود دارد. ازآنجاکه ژن حاضر می­ تواند از طریق عناصر متحرک ژنتیکی در میان باکتری­ ها گسترش یابد، زنگ خطر جدی در درمان عفونت­ های ناشی از کلبسیلا محسوب می­ گردد.

واژه‌های کلیدی: کلبسیلا، مقاومت چند دارویی، blaKPC، کارباپنمازها
متن کامل [PDF 283 kb]   (4664 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1395/5/20 | پذیرش: 1395/5/20 | انتشار: 1395/5/20
فهرست منابع
1. Guzmán-Blanco M, Labarca JA, Villegas MV, Gotuzzo E. Extended spectrum β-lactamase producers