:: دوره 19، شماره 6 - ( دوماه نامه 1394 ) ::
جلد 19 شماره 6 صفحات 468-475 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات هم افزایی کاربرد جریان مستقیم الکتریسیته همراه با نانوذرات سلنیوم در کشندگی پروماستیگوت های لیشمانیا ماژور در شرایط برون تنی
فرنوش جامعی، عبدالحسین دلیمی اصل* ، مهدی کریمی، عباس دلیمی، فاطمه غفاری فر
دانشگاه تربیت مدرس ، dalimi_a@modares.ac.ir
چکیده:   (1858 مشاهده)

سابقه و هدف: باتوجه به برخی گزارش­ ها در مورد مقاومت انگل لیشمانیا نسبت به گلوکانتیم و عدم وجود واکسن برای پیشگیری از لیشمانیوز جلدی، نیاز فوری برای شناسایی روش­ های درمانی جدید و موثر اجتناب ناپذیر است. در مطالعه حاضر تاثیر جریان مستقیم به همراه نانو­سلنیوم در کشندگی لیشمانیا ماژور در محیط کشت بررسی شده است.

مواد و روش­ ها: در این مطالعه تجربی اثر غلظت­ های مختلف نانوسلنیوم در شرایط برون­تنی بر علیه پروماستیگوت لیشمانیا ماژور در شرایط آزمایشگاهی بررسی شد. در مرحله دوم، اثر کشندگی نانوسلنیوم به ­تنهایی و یا در ترکیب با 3 میلی­ آمپر جریان الکتریسته مستقیم در محیط کشت به­ مدت 10 دقیقه بررسی و میزان بقای انگل­ ها با استفاده از آزمون MTT (Microculture Tetrazolium Assay)  محاسبه شد.

نتایج: در غلظت­ های مختلف نانوسلنیوم با گذشت زمان، تعداد پروماستیگوت­ ها به­ صورت معنی‌دار کاهش یافت. با استفاده از نتایج شمارش انگل، IC50 دارو 24 ساعت پس از کشت 12/5 میکروگرم بر میلی‌لیتر محاسبه شد. نانوسلنیوم در غلظت 100 میکرولیتر در میلی ­متر پس از 10 دقیقه مصرف به ­تنهایی باعث مرگ و میر 37/1 درصد و همراه با القا 3 میلی ­آمپر جریان مستقیم الکتریسیته باعث مرگ­ومیر 5/91 درصد پروماستیگوت­ ها گردید.

نتیجه­ گیری: اگرچه استفاده از نانوسلنیوم سبب کشتن کامل پروماستیگوت­ های لیشمانیا ماژور نمی­ گردد، ولی مصرف توام جریان مستقیم الکتریسیته و نانوسلنیوم اثر هم ­افزایی قابل توجهی در کشندگی پروماستیگوت­ ها دارد.

واژه‌های کلیدی: لیشمانیا ماژور، نانوذرات سلنیوم، جریان الکتریسیته مستقیم، شرایط برون‌تنی
متن کامل [PDF 331 kb]   (576 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 6 - ( دوماه نامه 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها