:: دوره 11، شماره 4 - ( فصلنامه 1386 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 56-60 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی اختلال کمبود توجه و بیش فعالی در 50 کودک مبتلا به صرع
احمد طالبیان*، هادی خداپرست، حمزه صدیقی، محسن تقدسی، سید غلامعباس موسوی
، Talebianmd@yahoo.com
چکیده:   (7220 مشاهده)

سابقه و هدف: نظر به این که اختلال کمبود توجه و بیش­فعالی ( ADHD ) از بیماری­های رایج کودکان است که در 5 تا 10 درصد آنها حادث شده و یکی از علل شایع مراجعه­ی کودکان به درمانگاه­های اعصاب و روان­پزشکی است، و با توجه به این که این اختلال در کودکان مبتلا به صرع شایع­تر از جمعیت معمول است و مطالعه‌ای در این رابطه در کشور ما صورت نگرفته این تحقیق جهت تعیین فراوانی ADHD در کودکان مبتلا به صرع مراجعه­کننده به مراکز درمانی شهرستان کاشان در سال 1384 انجام شد.

مواد و روش­ها: در این مطالعه توصیفی Cross-Sectional تعداد 50 کودک مبتلا به صرع در محدوده­ی سنی 3 تا 17 سال مورد بررسی قرار گرفتند، همه بیماران دو پرسشنامه یکی شامل سوالات تشخیصی ADHD و نوع آن مطابق معیارهای استاندارد DSMIV و دیگری حاوی ویژگی­های دموگرافیک از جمله: سن‌، جنس، بعد خانوار، رتبه تولد، نوع تشنج بر اساس نشانه­های بالینی با توجه به نظر فوق تخصص اعصاب کودکان، سابقه­ی تشنج تب، وضعیت هوش کودک بر اساس آزمون وکسلر، وجود نشانه­های ADHD قبل یا بعد از به کارگیری داروی ضدتشنج توسط محقق با کمک والدین تکمیل گردید، همچنین مصاحبه بالینی توسط روان­پزشک کودکان صورت گرفت. اطلاعات حاصله با استفاده از شاخص­های توصیفی و آزمون­های آماری کای دو و فیشر مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت.

نتایج: از 50 کودک مورد مطالعه تعداد 21 نفر (42 درصد) مبتلا به ADHD بودند، از دخترها 8/45 درصد و از پسرها 4/38 درصد ADHD داشتند. فراوانی ADHD در گروه سنی 7-3 سال 2/69 درصد و بالاتر از آن 4/32 درصد بود (025/0 = p ). ADHD در فرزندان اول خانواده شایع­تر از فرزندان بعدی بود. تاریخچه­ی تشنج تب در کودکان مبتلا به صرع با ADHD شایع­تر از موارد بدون ADHD بود. وضعیت هوش غیرطبیعی در 8/23 درصد کودکان با ADHD و 4/3 درصد از موارد بدون ADHD دیده شد. نشانه­های ADHD در 8/42 درصد قبل از پیدایش تشنج وجود داشته و در 1/57 درصد بعد از پیدایش تشنج شروع شده بود. در 33 درصد از موارد، نشانه­های ADHD بعد از شروع داروی ضد تشنج تشدید شده بود. از بین داروهای ضدتشنج فنوباربیتال نقش عمده‌ای در ایجاد و تشدید نشانه­های ADHD داشت.

نتیجه­گیری: اختلال ADHD در کودکان مبتلا به صرع فراوانی قابل توجهی دارد. توصیه می‌شود در همه کودکان با شروع تشنج، مشاوره روان­پزشکی از نظر وجود نشانه­های ADHD به عمل آمده، همچنین در انتخاب داروی ضد تشنج دقت کافی به کار رود.

واژه‌های کلیدی: صرع، کودکان، کمبود توجه همراه با پرفعالیتی، تشنج
متن کامل [PDF 162 kb]   (1526 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۲


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 4 - ( فصلنامه 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها