:: دوره 19، شماره 5 - ( دوماه نامه 1394 ) ::
جلد 19 شماره 5 صفحات 391-398 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر برنامه حرکتی اسپارک بر کارکردهای حسی- حرکتی در کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی
هادی مرادی، عزت خداشناس*، مهدی سهرابی، سمانه تیموری، ابوالفضل شایان نوش آبادی
دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، khodashenase@mums.ac.ir
چکیده:   (2020 مشاهده)

سابقه و هدف: اختلال هماهنگی رشدی یکی از شایع­ترین اختلالات تأثیرگذار بر کودکان 5 تا 8 ساله می­ باشد. هدف از مطالعه حاضر بررسی تأثیرات برنامه حرکتی اسپارک بر کارکردهای حسی- حرکتی در کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی 5 تا 7 ساله شهر مشهد است.

مواد و روش ­ها: در این مطالعه نیمه تجربی از بین تمامی کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی (80 نفر) شهر مشهد 20 نفر با استفاده از آزمون­ های غربالگری انتخاب شده و به­ صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. در این تحقیق از پرسشنامه اختلال هماهنگی رشدی ویلسون، آزمون رشدی دنور 2، و آزمون هوش ریون کودکان برای غربالگری آزمودنی ­ها و هم­ چنین جهت ارزیابی متغیر وابسته از پرسشنامه عصب روانشناختی کانرز استفاده شد. تحقیق به­ صورت پیش­آزمون- پس‌آزمون همراه با گروه کنترل بود. در این تحقیق گروه آزمایش برنامه حرکتی اسپارک را برای 8 هفته و هر هفته 3 جلسه­ 45 دقیق ه­ای انجام دادند و گروه کنترل هیچ برنامه تمرینی دریافت نکرد.

نتایج: مطالعه حاضر نشان داد بین میانگین نمرات پیش‌آزمون- پس‌آزمون گروه آزمایش با گروه کنترل در متغیر­های تحقیق تفاوت معنی­ دار وجود دارد.

نتیجه­ گیری: برنامه حرکتی اسپارک می­تواند موجب بهبود کارکردهای ادراکی حرکتی در کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی شود. از این‌رو استفاده از این ورزش در مدارس و مهد ­کودک­ ها برای بهبود کارکرد­های حسی- حرکتی در کودکان مبتلا به اختلال هماهنگی رشدی توصیه می­ شود.

واژه‌های کلیدی: رشد حرکتی، اختلال هماهنگی، عملکرد حسی، عملکرد حرکتی، برنامه حرکتی اسپارک
متن کامل [PDF 247 kb]   (2200 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۰/۱ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 5 - ( دوماه نامه 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها