:: دوره 19، شماره 1 - ( دوماه نامه 1394 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 76-85 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه الگوی رشد کودکان مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید شهر یزد با کودکان سالم در سال 1393: کوهورت تاریخی
محمد حسن لطفی، سجاد رحیمی پردنجانی*
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، sajadrahimip@gmail.com
چکیده:   (2036 مشاهده)
سابقه و هدف: کم کاری مادرزادی تیرویید یکی از شایع ترین بیماری های غدد درون ریز می باشد که می تواند بر روی رشد کودکان مبتلا تاثیر بگذارد. پژوهش حاضر با هدف بررسی مقایسه الگوی رشد کودکان مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید و کودکان سالم شهر یزد انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه تحلیلی حاضر به صورت کوهورت گذشته نگر (Retrospective Cohort) بر روی کلیه نوزادان متولد سال های 1385 تا 1387 که توسط طرح غربال گری به عنوان بیمار تشخیص داده شده بودند، انجام شد. میانگین قد، وزن و دور سر به همراه نسبت اختلال رشد هریک از این متغیرها طی 5 سال ابتدای زندگی در کودکان مبتلا و کودکان سالم شهر یزد به تفکیک سن و جنس مورد مقایسه قرار گرفت.
نتایج: در هیچ مقطع سنی اختلاف معنی داری بین میانگین قد، وزن و دور سر دختران بیمار و سالم مشاهده نشد، اما میانگین قد پسران بیمار در سن 3 تا 24 ماهگی، میانگین وزن شان در سن 6 تا 18 ماهگی و مبانگین دور سر آنها در سن 12 تا 18 ماهگی اختلاف معنی داری با پسران سالم شهر یزد داشت. در پایان 5 سال پیگیری هیچ گونه اختلاف معنی داری از لحاظ نسبت اختلال رشد قد، وزن و دورسر بین کودکان سالم و بیمار دو جنس مشاهده نگردید.
نتیجه گیری: پس از درمان بیماران مبتلا و با گذشت دوره مراقبت آنها می توان امیدوار بود الگوی رشد این کودکان در محدوده طبیعی و مطلوب قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: کم کاری مادرزادی تیروئید، کودکان، قد، وزن، دور سر
متن کامل [PDF 259 kb]   (997 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۳/۱۲/۷ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۲/۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۷


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 1 - ( دوماه نامه 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها