:: دوره 18، شماره 6 - ( دوماه نامه 1393 ) ::
جلد 18 شماره 6 صفحات 585-591 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر یک جلسه فعالیت بدنی شدید هوازی بر آپولیپوپروتئین های A و Bو برخی فاکتورهای لیپیدی سرم خون
محمد جواد پوروقار، علیرضا شهسوار، محمد ابراهیم بهرام*
دانشگاه اصفهان ، m.bahram@spr.ui.ac.ir
چکیده:   (3394 مشاهده)
سابقه و هدف: بیماری قلبی عروقی باعث مرگ و میر وسیعی در دنیا می‌شود که یکی از علت های آن افزایش غلظت کلسترول پلاسمای خون به صورت لیپوپروتئین های با دانسیته پائین (LDL-C) می باشد. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر یک جلسه فعالیت بدنی شدید هوازی بر آپولیپوپروتئین‌های A،B ، کلسترول با دانسیته بالا (HDL-C)، و کلسترول با دانسیته پائین (LDL-C) است.
مواد و روش ها: بدین منظور تعداد 26 نفر دانشجوی مرد به طور هدفمند به دو گروه تجربی (13 نفر) و کنترل (13 نفر) نفر تقسیم شدند. گروه تجربی به مدت 20 دقیقه با حداکثر سرعت و توان در سالن ورزشی دویدند. از گروه تجربی سه نوبت نمونه خون گرفته شد. مرتبه اول قبل از دویدن، مرتبه دوم بلافاصله پس از اتمام دویدن و مرتبه سوم 24 ساعت بعد گرفته شد. از گروه کنترل فقط در مرحله اول و در حالت ناشتا نمونه خون گرفته شد.
نتایج: اختلاف معنی داری بین میانگین های غلظت سرمی آپولیپوپروتئین های A و B بین مرحله اول و پس از فعالیت شدید هوازی به دست آمد (0/001=P). هم چنین، بین میانگین غلظت تری گلیسرید سرم آزمودنی ها (0/001=P)، و بین میانگین های غلظت کلسترول با دانسیته بالا (HDL-C) و کلسترول با دانسیته پائین (LDL-C)، بین مراحل اول و دوم تفاوت معنی دار به دست آمد (0/0001=P).
نتیجه گیری: نتیجه نهایی تحقیق نشان داد حتی یک جلسه فعالیت بدنی که به صورت دویدن هوازی و شدید به مدت 20 دقیقه انجام شود، تغییرات معنی دار و وسیعی را در غلظت های آپولیپوپروتئین A و کلسترول با دانسیته بالا و دیگر متغیرهای چربی سرم به وجود می آورد.
واژه‌های کلیدی: آپولیپوپروتئین A، آپولیپوپروتئینB، کلسترول با دانسیته بالا، کلسترول با دانسیته پائین، ورزش هوازی و شدید
متن کامل [PDF 197 kb]   (1613 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۳/۱۰/۹ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۰/۹ | انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۹


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 6 - ( دوماه نامه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها