:: دوره 8، شماره 3 - ( فصلنامه 1383 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 74-80 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ده ساله عفونت سیتومگالوویروس در بخش های کودکان بیمارستان های شهر تهران
خدیجه دانشجو*، علی زمانی، نیلوفر حاجی زاده
چکیده:   (7121 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به شایع بودن عفونت سیتومگالوویروس, اطلاع از علائم بالینی و تشخیص آن و تناقضاتی که در مورد علائم آنها و همراهی با سایر بیماری‌ها وجود دارد و به منظور مطالعه ده ساله عفونت سیتومگالوویروس, این تحقیق روی کودکان کمتر از 10 سال سرپایی و یا بستری در بیمارستا ن های شهر تهران انجام گرفت.

مواد و روش‌ها: تحقیق به روش توصیفی روی 41 بیمار که به طور مستمر مراجعه نمودند انجام گرفت. معیار تشخیص بیماری در نوزاد تیتر CMV-IgG Ab بیشتر از مادر و یا CMV-IgM Ab مثبت و در کودکان CMV-IgG Ab که در 2 نوبت به فاصله دو هفته تیتر بالارونده داشته باشد, بوده است. آزمایشات به روش ELISA انجام شدند. خصوصیات سن, جنس، سن شروع علائم, علائم بالینی و یافته ها ی آزمایشگاهی بررسی و با آماره توصیفی ارائه گردید.

یافته‌ها: از 41 مورد کودک کمتر از 10 سال مبتلا, 71 درصد پسر و 29 درصد دختر, 5/58 درصد در زمان مراجعه زیر یک سال و در 7/92 درصد سن شروع علائم بالینی کمتر از یک سالگی بود. 83 درصد علائم عـصبی، 76 درصد اختلال تکـاملی, 54 درصـد تشنح و 39 درصد میکروسفالی داشتند. در 4/24 درصد بیماران کشت CMV ادرار مثبت (بیماری فعال) بود. شایع تر ین علائم غیر عصبی هپاتومگالی و اسپلنومگالی به ترتیب با فراوانی 3/29 و 1/17 درصد بود.

نتیجه‌گیری و توصیه‌ها: مادران باردار به خصوص در سه ماهه اول بارداری و نیز کودکان نارس از تماس با افراد مشکوک یا بیمار مبتلا به سیتومگالوویروس باید اجتناب نمایند.

واژه‌های کلیدی: عفونت ویروس سیتومگال، تشنج، هپاتواسپلنومگالی
متن کامل [PDF 287 kb]   (4755 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( فصلنامه 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها