:: دوره 18، شماره 4 - ( دوماه نامه 1393 ) ::
جلد 18 شماره 4 صفحات 376-382 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر ترکیب ترانگزامیک اسید و دیکلوفناک بر درد و میزان خونریزی بعد از عمل سزارین در بیماران تحت بی‌حسی نخاع
مرضیه بیگم خضری، فاطمه فرجی سلیمانی*، ناهید ناصح، سونیا اویسی
دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، f.faraji57@gmail.com
چکیده:   (37106 مشاهده)

سابقه و هدف: کنترل درد و خونریزی بعد از سزارین باعث کاهش عوارض، تحرک زودتر مادر و افزایش توانایی وی در مراقبت بهینه نوزاد می­ شود. هدف از انجام مطالعه حاضر بررسی کنترل درد و خونریزی بعد از سزارین با ترکیب دو داروی ترانگزامیک اسید و دیکلوفناک می­باشد.

مواد و روش ­ها: در این کارآزمایی بالینی 210 خانم کاندید سزارین که شرایط ورود به مطالعه را داشتند، به­ طور تصادفی به 3 گروه تقسیم شدند. برای گروه اول آمپول ترانگزامیک و شیاف دیکلوفناک، برای گروه دوم ترانگزامیک و شیاف دارونما و برای گروه سوم شیاف دیکلوفناک و 2 سی سی نرمال سالین تزریقی تجویز شد. اولین زمان نیاز به مسکن و میزان مسکن در 24 ساعت پس از عمل و میزان خونریزی خالص محاسبه شده و هم­ چنین، میزان هموگلوبین 12 ساعت پس از عمل با Hb قبل از عمل مقایسه شد.

نتایج: بین میزان مصرف مسکن در گروه ترانگزامیک و گروه دیکلوفناک و هر دو دارو اختلاف معنی­داری مشاهده شد و مصرف مسکن در گروه ترانگزامیک بیشتر بود. هم­ چنین، زمان درخواست مسکن در گروه ترانگزامیک کوتاه­تر از دو گروه دیگر بود. میزان خونریزی در گروه دیکلوفناک بیشتر از دو گروه دیگر بود و این اختلاف از نظر آماری معنی­دار بود، ولی بین میانگین هموگلوبین در سه گروه اختلاف معنی­داری مشاهده نشد.

نتیجه­ گیری: در مجموع می­ توان گفت که ترکیب دو داروی دیکلوفناک و ترانگزامیک باعث کاهش خونریزی و درد بعد از عمل سزارین می ­شود.

واژه‌های کلیدی: ترانگزامیک اسید، دیکلوفناک، خونریزی، درد، سزارین
متن کامل [PDF 614 kb]   (2865 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1393/6/13 | پذیرش: 1393/6/13 | انتشار: 1393/6/13


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 4 - ( دوماه نامه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها