:: دوره 18، شماره 3 - ( دو ماه نامه 1393 ) ::
جلد 18 شماره 3 صفحات 260-266 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش بینی زایمان زودرس بر اساس طول سرویکس و pH واژن در سه ماهه دوم بارداری در جمعیت کم خطر
فاطمه فروزانفرد، الهه مصداقی نیا، زهره طبسی، مجتبی صحت، شیوا توتونیان*
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، shiva_ttnn@yahoo.com
چکیده:   (8519 مشاهده)

سابقه و هدف: کوتاه شدن طول سرویکس یا قیفی شدن آن در صورتی­که در اواسط حاملگی اندازه­گیری شوند، می­توانند زایمان زودرس را پیش­گویی کنند. واژینوز باکتریال نیز عامل خطر زایمان زودرس است که باعث ایجاد pH قلیایی واژن می­شود. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر این دو پارامتر در جمعیت کم­خطر در پیش­گویی زایمان زودرس در سه ماهه دوم بارداری می­باشد تا با انجام مداخلات از این عارضه پیش­گیری شود.

مواد و روش­ها: این مطالعه هم­گروهی بر روی 438 زن باردار در سنین 18 تا 24 هفته بارداری انجام شد. طول سرویکس و pH واژن اندازه ­ گیری شد و سن بارداری در زمان زایمان در این افراد تعیین گردی د . ریسک زایمان زودرس در کل و بر حسب متغیرهای pH و طول سرویکس محاسبه و ارزش اخباری هر یک ارایه شد.

نتایج: شانس زایمان زودرس در pH قلیایی واژن نسبت به pH اسیدی بیش از 3 برابر بوده و این اختلاف معنی­­دار بود (06/3 = OR). ارتباط طول سرویکس و زایمان زودرس نیز معنی­دار بود. طول سرویکس کمتر از 30 میلی­متر شانس زایمان زودرس را نزدیک به 14 برابر افزایش داده و افرادی که طول سرویکس کمتر از 30 میلی­متر داشتند، بیش از 71 درصد به زایمان زودرس دچار شدند (ارزش اخباری مثبت).

نتیجه­گیری: واژن قلیایی خطر بیشتری برای ایجاد زایمان زودرس دیرهنگام نسبت به زودهنگام و سرویکس کوتاه خطر بیشتری برای ایجاد زایمان زودرس زودهنگام نسبت به دیرهنگام دارد.

 

واژه‌های کلیدی: زایمان زودرس، طول سرویکس، واژینوز باکتریال
متن کامل [PDF 206 kb]   (1790 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۳/۴/۷ | پذیرش: ۱۳۹۳/۴/۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۴/۷


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 3 - ( دو ماه نامه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها