:: دوره 7، شماره 3 - ( فصلنامه 1382 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 1-7 برگشت به فهرست نسخه ها
اندازه گیری همزمان ویتامین A و E به روشHPLC Reversed Phase
محمد حسین اعرابی*، محمود جلالی
، aarabi_mh@kaums.ac.ir
چکیده:   (6903 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به نقش آنتی اکسیدانی و خواص حفاظتی ویتامین ها ی A و E در مقابل سرطان ارزیابی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. انداز ه گیری این ویتامین ها نیاز به رو ش های دقیق و قابل اعتمادی دارد، لذا به منظور انداز ه گیری دقیق هم ز مان ویتامین A و E با دستگاه HPLC , این تحقیق انجام گرفت.

مواد و رو ش ها: تحقیق به روش Exploratory survey انجام گرفت. پس از استخراج و آماده سازی نمونه سرمی, 50 میکرولیتر از این نمونه به دستگاه HPLC تزریق شد. روش انداز ه گیری به روش کروماتوگرافی فاز معکوس با آشکار ساز (دتکتور) UV و ستون Super Pacpep-S با سرعت جریان ( Flow rate ) 5/1 میلی لیتر در دقیقه و فاز متحرک متانول 95 درصد و مدت زمان آزمایش 15 دقیقه بود. زمان بازداری, درصد تغییرپذیری, تکرارپذیری, تاثیر زمان و نیز میزان بازیافت ویتامین ها اندازه گیری شد.

یافته ها : ویتامین A , رتینیل استات (استاندارد داخلی) و ویتامین E به ترتیب در محدوده زمانی 4/3, 7/4 و 5/11 دقیقه از ستون خارج شدند. حد تشخیص دستگاه برای ویتامین A حدود ng/ml 25 و برای ویتامین E حدود m g/ml 1 بود. بازیافت ویتامین A و E به ترتیب 2/78 و 8/90 درصد بود.

نتیجه گیر ی: انداز ه گیری ویتامین A و E به روش HPLC همراه با تغییراتی در رو ش های قبلی, روشی عملی در بالا بردن کیفیت انداز ه گیری آنها به ویژه قسمت بازیافت ویتامین ها است. انجام پژوهش ها ی دیگر برای بالا بردن کیفیت انداز ه گیری ویتامین ها ی A و E توصیه می شود.

واژه‌های کلیدی: اندازه‌گیری، ویتامین A، ویتامین E، ‌HPLC
متن کامل [PDF 467 kb]   (8926 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 3 - ( فصلنامه 1382 ) برگشت به فهرست نسخه ها