:: دوره 18، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1393 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 109-101 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر مهار کننده تجزیه کانابینوئیدهای اندوژن در حضور وراپامیل بر پدیده های یادگیری و حافظه در موش بزرگ آزمایشگاهی
علیرضا کمکی ، بهمن رسولی ، سحر رسولی ، سیامک شهیدی ، عبدالرحمن صریحی
دانشگاه علوم پزشکی همدان ، alirezakomaki@gmail.com
چکیده:   (6132 مشاهده)

سابقه و هدف: اندوکانابینوئیدها یکی از سیستم های آندوژن هستند که حافظه و یادگیری را تحت تاثیر قرار می­دهند. در مورد تداخل کانال­های کلسیمی نوع L و سیستم کانابینوئیدی در حافظه و یادگیری اختلاف نظر وجود دارد. در این مطالعه اثر تجویز حاد URB597 (مهارکننده تجزیه کانابینوئیدها) که به­دنبال تجویز مزمن وراپامیل (مهارکننده کانال کلسیمی) صورت گرفته است را بر تست یادگیری احترازی غیرفعال (Passive Avoidance PA) مورد بررسی قرار دادیم.

مواد و روش­ها: در این مطالعه رفتاری از 70 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار استفاده شد که به 7 گروه 10 تایی تقسیم شدند. حیوانات با دوز mg/kg 10، 25، 50 وراپامیل یا سالین به­عنوان حلال وراپامیل به­مدت 13 روز تیمار شدند (روزانه یک وعده). قبل از انجام تست PA یک تزریق تک دوز از سالین، وراپامیل و یا URB597 mg/kg) 3/0) بسته به گروه حیوان مورد آزمایش صورت گرفت و سپس، تست PA انجام می­شد. تست به­خاطرآوری 24 ساعت بعد از یادگیری صورت می گرفت.

نتایج: این مطالعه نشان داد که URB597 و وراپامیل اکتساب و به­خاطرآوری را در تست PA تضعیف می­نمایند. هم­چنین، نتایج این تحقیق نشان می­دهد که URB597 تا حدودی اثرات مهاری وراپامیل بر اکتساب و به­خاطرآوری را در تست PA تشدید می­نماید.

نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت که کانال­های کلسیمی نوع L دارای یک نقش در اعمال مغزی از قبیل یادگیری و حافظه می­باشند. هم­چنین، یک تداخل عمل بین کانال­های کلسیمی و سیستم کانابینوئیدی وجود دارد. به­نظر می­رسد که این اثرات مربوط به تغییر اندوکانابینوئیدها در ساختمان­های عصبی است که در فرآیندهای یادگیری و حافظه نقش دارند.

واژه‌های کلیدی: اندوکانابینوئید، URB597، احترازی غیرفعال، یادگیری و حافظه، موش صحرایی، وراپامیل
متن کامل [PDF 689 kb]   (1663 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1393/1/27 | ویرایش نهایی: 1393/2/10 | پذیرش: 1393/1/27 | انتشار: 1393/1/27


XML   English Abstract   PrintCreative Commons License
This open access journal is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial ۴.۰ International License. CC BY-NC ۴. Design and publishing by Kashan University of Medical Sciences.
Copyright ۲۰۲۳© Feyz Medical Sciences Journal. All rights reserved.
دوره 18، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها