:: دوره 18، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1393 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 127-122 برگشت به فهرست نسخه ها
آنالیز مولکولی ریزحذف های کروموزوم Y در ناحیه AZFc و AZFd در بیماران مبتلا به آزوسپرمی غیر انسدادی مراجعه کننده به بیمارستان الزهرا تبریز
مصطفی اکبرزاده خیاوی، سید علی رحمانی، تاج الدین اکبرزاده خیاوی، اعظم صفری*
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، safary-az@kaums.ac.ir
چکیده:   (9365 مشاهده)

سابقه و هدف: نواحی حاوی فاکتورهای آزوسپرمی ( AZF ) واقع در بازوی بلند کروموزوم Y دارای ژن­هایی است که نقش و عملکرد خاص آنها در اسپرماتوژنز به­طور کامل مشخص نشده است. از این رو، شناخت ارتباط بین ریز حذف­های نواحی AZF با ناباروری در مردان، تشخیص، درمان و مشاوره ژنتیک را مقدور می­سازد.

مواد و روش­ها: مطالعه توصیفی-تحلیلی حاضر بر روی 47 مرد نابارور مبتلا به آزوسپرمی با دلایل غیر انسدادی مراجعه ­کننده به بخش ناباروری بیمارستان الزهراء تبریز و کاریوتایپ نرمال انجام گردید. غربال­گری مولکولی ناحیه AZF بر روی DNA ژنومی خون محیطی انجام گردید. تکنیک Multiplex PCR و دو مجموعه از پرایمرهای STS برای تشخیص ریز حذف های نواحی AZF و توالی­های ویژه بر روی کروموزوم Y استفاده گردید.

نتایج: از بین 47 مرد نابارور، 17 بیمار (17/36 درصد) دارای ریزحذف­های کروموزوم Y در نواحی AZFc و AZFd بودند (05/0>P) . از این 17 نفر 14 بیمار در ناحیه AZFc و دو بیمار تواما در دو ناحیه AZFc+d و یک بیمار در ناحیه AZFd دارای ریزحذف بودند. نتایج نشان داد ریزحذف های نواحی AZF تاثیر معنی­داری بر بروز آزواسپرمی در مردان نابارور دارد.

نتیجه­گیری: تجزیه و تحلیل ریزحذف­های کروموزوم Y به­عنوان یک آزمایش مولکولی با اهمیت برای کسب اطلاعات ژنتیکی قابل اعتماد در مردان مبتلا به ناباروری، قبل از استفاده از تکنیک­های کمک باروری توصیه می­شود؛ این امر به کاهش هزینه­ها و مشکلات این تکنیک کمک خواهد نمود.

واژه‌های کلیدی: فاکتور آزوسپرمی (AZF)، اسپرماتوژنز، ریزحذف های کروموزوم Y، ناباروری مردان
متن کامل [PDF 260 kb]   (4951 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1393/1/25 | ویرایش نهایی: 1393/2/10 | پذیرش: 1393/1/25 | انتشار: 1393/1/25


XML   English Abstract   PrintCreative Commons License
This open access journal is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial ۴.۰ International License. CC BY-NC ۴. Design and publishing by Kashan University of Medical Sciences.
Copyright ۲۰۲۳© Feyz Medical Sciences Journal. All rights reserved.
دوره 18، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها