:: دوره 18، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1393 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 144-135 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر درمان مرور زندگی با رویکرد معنوی بر کیفیت زندگی در بین بیماران مبتلا به سرطان
محسن تقدسی، آمنه فهیمی فر*
دانشگاه علامه طباطبایی تهران ، Amfahmifar@yahoo.com
چکیده:   (5476 مشاهده)

سابقه و هدف: سرطان یک مسئله جهان گستر بوده، آمار مبتلایان به آن در همه سنین رو به افزایش است و می­تواند بر جنب ه­های مختلف زندگی بیماران تأثیر گذارد. یکی از مهمترین مسایل در زمینه سرطان،‌ ضرورت کاهش مشکلات روان شناختی و افزایش کیفیت زندگی این بیماران است. از این­رو، مطالعه حاضر به­منظور تعیین تاثیر مرور زندگی با رویکرد معنوی بر کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان انجام شد.

مواد و روش­ها: مطالعه حاضر به­صورت کارآزمایی بالینی در مبتلایان به سرطان در شهر کاشان انجام شد. بیماران به­صورت تصادفی در دو گروه 40 نفره آزمایش و کنترل قرار گرفتند. برای هر دو گروه پرسشنامه کیفیت زندگی EORTC QLQ - C30 قبل از مداخله تکمیل گردید. سپس، برای گروه آزمایش 6 جلسه مشاوره فردی درمان مرور زندگی با رویکرد معنوی انجام شد. یک هفته بعد از آخرین جلسه، مجددا پرسشنامه کیفیت زندگی EORTC QLQ - C30 برای دو گروه تکمیل گردید.

نتایج: میانگین نمره کیفیت زندگی گروه آزمایش از 5/27 در پیش آزمون به 75 در پس آزمون و در گروه کنترل از 75/33 در پیش آزمون به 87/21 در پس آزمون تغییر کرد. با توجه به نتایج به­دست آمده کیفیت زندگی در گروه آزمایش پس از اجرای مرور زندگی به­طور معنی­دار افزایش یافته است.

نتیجه­گیری: درمان مرور زندگی با رویکرد معنوی باعث بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان می­شود؛ بنابراین، درمان مذکور می­تواند به­­عنوان یک روش موثر جهت بهبود کیفیت زندگی این بیماران به­کار گرفته شود.

واژه‌های کلیدی: سرطان، کیفیت زندگی، مرور زندگی با رویکرد معنوی
متن کامل [PDF 259 kb]   (2378 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1393/1/19 | ویرایش نهایی: 1393/2/10 | پذیرش: 1393/1/19 | انتشار: 1393/1/19


XML   English Abstract   PrintCreative Commons License
This open access journal is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial ۴.۰ International License. CC BY-NC ۴. Design and publishing by Kashan University of Medical Sciences.
Copyright ۲۰۲۳© Feyz Medical Sciences Journal. All rights reserved.
دوره 18، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها