:: دوره 7، شماره 4 - ( فصلنامه 1382 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 42-47 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر کدیین خوراکی در پیشگیری از میزان سرفه بعد از جراحی کاتاراکت
سیروس عطارد*، حسنعلی سلطانی، کامران منتظری
چکیده:   (6547 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به میزان بروز سرفه بعد از اعمال جراحی از جمله جراحی کاتاراکت و عوارض شناخته شده آن و براساس این تئوری که مصرف کدیین می‌تواند در کاهش میزان سرفه مؤثر باشد و به منظور تعیین تأثیر استفاده از کدیین در پیشگیری از میزان بروز سرفه، این تحقیق روی بیماران تحت عمل جراحی کاتاراکت بیمارستان فارابی اصفهان در سال 1379 انجام شد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی دوسویه کـور بوده که بر روی 150 بیـمار در دو گـروه 75 نفری انجام شد و نحوه القا و نگهداری بیهوشی در دو گروه یکسان بود. در گروه مورد یک ساعت قبل از عمل 30 میلی‌گرم کدیین فسفات و در گروه شاهد همین مقدار پلاسبو داده شد. بیماران همگی دارای کاتاراکت ناشی از افـزایش سن و عـمل جراحی همـگی از نوع اکستـرا بود. تعداد ضـربان قلـب و فشار خون‌ سیستول و دیاستول بلافاصله 3 دقیقه بعد از لوله‌گذاری تراشه و بلافاصله 3 دقیقه بعد از خارج کردن لوله تراشه اندازه‌گیری و ثبت ‌شد و تعداد سرفه بیماران بلافاصله بعد از اکستوبیشن و 3 دقیقه و 10 دقیقه بعد شمارش و ثبت ‌شد و با آماره T-test مورد قضاوت آماری قرار گرفت.

یافته‌ها: در هر گروه 75 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. سن بیماران در دو گروه مشابه بود. در گـروه دارونـما 23 نفر (7/30 درصـد) و در گروه کدیین 19 نفر (3/25 درصد) دچار عارضه سرفه شدند ( N.S ) . میانگین ( ± انحراف معیار) تعداد سرفه در گروه دارونما 56/4 ± 65/5 و در گروه کدیین برابر 65/8 ± 05/9 بود ( N.S ). میزان فشار خون دیاستول و سیستول قبل از لوله‌گذاری تراشه و 3 دقیقه بعد از لوله‌گذاری و 3 دقیقه بعد از خارج کردن لوله تراشه مشابه بود و اختلاف آنها به لحاظ آماری معنی‌‌دار نبود.

نتیجه‌گیری: استفاده از کدیین خوراکی قادر به پیشگیری از بروز و تعداد سرفه بعد از عمل جراحی کاتاراکت نیست. با توجه به بروز این عارضه و تبعات آن انجام سایر تسهیلات برای پیشگیری از آن را توصیه می‌نماید.

واژه‌های کلیدی: کدیین، سرفه، جراحی آب مراورید
متن کامل [PDF 152 kb]   (1299 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 4 - ( فصلنامه 1382 ) برگشت به فهرست نسخه ها