:: دوره 17، شماره 5 - ( دوماه نامه 1392 ) ::
جلد 17 شماره 5 صفحات 429-437 برگشت به فهرست نسخه ها
برهمکنش مکامیلامین و سیستم نیتریک اکساید هیپوکامپ پشتی موش کوچک آزمایشگاهی در تست اضطراب ماز به علاوه ای شکل مرتفع
مرتضی پیری*، زهرا شهاب، مریم السادات شاهین
دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (4124 مشاهده)

سابقه و هدف: مکامیلامین و نیتریک اکساید در رفتارهای شبه اضطرابی نقش دارند. اما تعیین محل اثر و برهمکنش این سیستم ها در مغز نیازمند مطالعه می باشد. لذا، در این مطالعه برهمکنش احتمالی بین مکامیلامین و سیستم نیتریک اکساید هیپوکامپ پشتی در زمینه رفتار شبه اضطرابی بررسی شده است.

مواد و روش ها: این مطالعه تجربی روی 180 سر موش کوچک آزمایشگاهی نر نژاد NMRI انجام شد. موش های کوچک آزمایشگاهی با کتامین و زایلازین بی هوش شدند و دو کانول با استفاده از دستگاه استریوتاکسی در ناحیهCA1 هیپوکامپ پشتی قرار داده شد. به تمامی حیوانات قبل از شروع آزمون رفتاری برای بهبودی یک هفته فرصت داده شد. تست ماز به علاوه ای شکل مرتفع برای سنجش رفتارهای شبه اضطرابی مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج: تزریق دوطرفه مکامیلامین، Lـ آرژنین یا L-NAME به هیپوکامپ پشتی باعث القاء اثرات اضطراب زا می شود. تزریق مقدار غیرموثر مکامیلامین به داخل هیپوکامپ پشتی قبل از مقادیر مختلف L ـ آرژنین یا L-NAME اثرات اضطراب زای Lـ آرژنین یا L-NAME را تقویت می نماید. 

نتیجه گیری: این یافته ها نشان می دهند که نه تنها نیتریک اکساید و مکامیلامین هر دو در تعدیل اضطراب در هیپوکامپ پشتی موش های کوچک آزمایشگاهی نقش دارند، بلکه بین آنها یک برهمکنش پیچیده نیز وجود دارد.

واژه‌های کلیدی: مکامیلامین، نیتریک اکساید، اضطراب، هیپوکامپ پشتی، موش کوچک آزمایشگاهی
متن کامل [PDF 321 kb]   (926 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۲/۷/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 5 - ( دوماه نامه 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها