:: دوره 8، شماره 1 - ( فصلنامه 1383 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 66-72 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی آگاهی و نگرش کارکنان آزمایشگاه بالینی در مورد ایدز در گیلان
مجید پورشیخیان*، احسان کاظم نژاد
چکیده:   (6068 مشاهده)

سابقه و هدف: ایدز یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر افراد در کشورهای مختلف جهان است. در حال حاضر این بیماری هیچ‌گونه درمان یا واکسن شناخته شده‌ای ندارد، اما در عین حال قابل پیشگیری است. با توجه به اهمیت آگاهی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در مورد راه‌های انتقال و پیشگیری ایدز برای انجام اقدامات پیشگیری از بیماری و به منظور تعیین آگاهی و نگرش کارکنان آزمایشگاه بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان این تحقیق در سال 81 انجام گرفت.

مواد و روش‌ها:‌ این مطالعه به صورت توصیفی ـ مقطعی بر روی 72 نفر و با استفاده از پرسش‌نامه تنظیمی انجام شد. پرسش‌نامه شامل سه بخش بود: بخش اول حاوی اطلاعات فـردی، بخش دوم شامل 27 سـؤال 4 گزینه‌ای برای تعیین میزان آگاهی و بخش سوم شامل 17 جمله جهت بررسی نگرش واحدها بر اساس مقیاس لایکرت آنالیز آماری با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون، T-test و آنالیز واریانس انجام شد.

یافته‌ها: 4/69 درصد واحدها در مورد ماهیت ایدز و 6/55 درصد آنها در مورد راه‌های انتقال ایدز از میزان آگاهی خوبی برخوردار بودند. در مورد روش پیشگیری از ایدز 7/16 درصد آگاهی خوب، 7/66 درصد آگاهی متوسط و 7/16 درصد آگاهی ضعیفی داشتند. 7/91 درصد واحدها نسبت به انجام مراقبت‌های بهداشتی از افراد آلوده به ویروس HIV دارای نگرش مثبت بودند. نگرش واحدها با افزایش آگاهی بهبود یافت اما رابطه آماری معنی‌داری بین آن دو مشاهده نشد ( N.S ).

نتیجه‌گیری توصیه‌ها:‌ میزان آگاهی مورد پژوهش درباره ماهیت و راه‌های انتقال ایدز در حد قابل قبولی است اما در مورد روش‌های پیشگیری از ایدز در حد مطلوبی نیست و لزوم آموزش مداوم در این زمینه احساس می‌شود.
واژه‌های کلیدی: نگرش، ایدز، کارکنان آزمایشگاه بالینی
متن کامل [PDF 193 kb]   (2158 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/13 | انتشار: 1383/1/27


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( فصلنامه 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها