:: دوره 8، شماره 1 - ( فصلنامه 1383 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 57-65 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی عملکرد بخش مدارک پزشکی بیمارستان‌های آموزشی ـ تخصصی دانشگاه علوم پزشکی ایران،1380
سید جلال الدین طبیبی*، رضا ربیعی، فرحناز صدوقی
چکیده:   (7424 مشاهده)

سابقه و هدف: نظر به اهمیت مدارک پزشکی در نظارت ارزیابی و برنامه‌ریزی برای ارتقاء کمیت و کفیت خدمات و عدم اطلاع دانشگاه متبوع از وضعیت آن، این پژوهش به منظور تعیین عملکرد بخش مدارک پزشکی بیمارستان‌های آموزشی ـ تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران در سال 1380 صورت پذیرفت.

مواد و روش‌ها: ‌این پژوهش مطالعه‌ای توصیفی است که گردآوری داده‌های آن با استفاده از چک لیست و از طریق مشاهده و مصاحبه انجام گرفت. عملکرد بخش مدارک پزشکی در 4 واحد پذیرش،‌ کدگذاری، آمار و بایگانی و در هر واحد با 8 تا 9 شاخص و در یک طیف 5 گزینه‌ای تعیین شد و درصد عملکرد بر حسب کل بخش مدارک و هر یک از واحدها و به تفکیک بیمارستان‌های آموزشی تعیین گردید.

یافته‌ها: عملکرد کلی بخش مدارک پزشکی 4/55 درصد بود. بهترین عملکرد مربوط به واحد کدگذاری به میزان 2/64 درصد و نازل‌ترین آن مربوط به واحد آمار با 50 درصد بود. نازل‌ترین شاخص واحد پذیرش و واحد کدگذاری مربوط به وجود دستورالعمل مدون به میزان 20 درصد بود. بهترین و بیشترین عملکرد بخش مدارک پزشکی مربوط به بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد به میزان 5/70 درصد و کم‌ترین عملکرد مربوط به بیمارستان شهید نواب صفوی به میزان 8/48 درصد بود.

نتیجه‌گیری و توصیه‌ها: بخش مدارک پزشکی بیمارستان‌های مورد پژوهش از عملکرد متوسط برخوردار بودند. به منظور بهبود عملکرد بخش‌های مدارک پزشکی، تهیه و تدوین دستورالعمل‌های خاص هر واحد، به کارگیری نیروی انسانی متخصص، برگزاری دوره‌های بازآموزی، ‌تخصیص بهینه منابع، تجهیزات و فضای مورد نیاز هر واحد و هم‌چنین ارزیابی مداوم عملکرد بخش‌های مدارک پزشکی احتمالاً می‌تواند مفید باشد و بررسی تجربی آن را توصیه می‌نماید.

واژه‌های کلیدی: ارزیابی عملکرد، ‌ بخش مدارک پزشکی، بیمارستان آموزشی
متن کامل [PDF 240 kb]   (5238 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/13 | انتشار: 1383/1/27


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( فصلنامه 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها