:: دوره 8، شماره 2 - ( فصلنامه 1383 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 73-78 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر آموزش بهداشت بر میزان آگاهی معلمین در پیشگیری از اکسیوریازیس و ژیاردیازیس
سیما راستی*، سید غلامعباس موسوی، یدا. . رمضانی
چکیده:   (6547 مشاهده)

سابقه و هدف:‌ با توجه به شیوع و روند رو به افزایش اکسیوریازیس و ژیاردیازیس و ارتباط نزدیک آن با مسائل بهداشتی و نقش معلمین در سلامت دانش آموزان و عدم گزارش تجربه ای از آن در منطقه و به منظور تعیین تأثیر آموزش بهداشت بر آگاهی معلمین جهت پیشگیری از اکسیوریازیس و ژیاردیازیس،‌ این تحقیق روی معلمین مدارس ابتدایی کاشان در سال 1379 انجام گرفت.

موارد و روش‌ها:‌ در این تحقیق نیمه‌تجربی، آگاهی 256 معلم مدارس ابتدایی پسرانه و دخترانه در زمینه آگاهی از ماهیت، انتقال و پیشگیری از اکسیوریازیس و ژیاردیازیس قبل از آموزش با تکمیل پرسش‌نامه سنجش گردید و پس از ارائه جزوه آموزشی به معلمین مجدداًَ پس از یک ماه با همان پرسش‌نامه آگاهی آنان تعیین گردید و پس از ثبت اطلاعات با آزمون کولموگوروف ـ اسمیرنوف، ویلکاکسون و من ویتنی آنالیز آماری صورت گرفت.

یافته‌ها: نمرات معلمین در مورد آگاهی از ماهیت، انتقال و پیشگیری از اکسیوریازیس و ژیاردیازیس قبل از آمـوزش بهداشت به ترتیـب 1/1 ± 6/3، 2/1 ± 6/3 و 1 ± 4/3 بود که پس از آمـوزش به 9/0 ± 3/4، 1/0 ± 1/1 و 4 ± 9/3 افزایش یافت (0000/0 p< ). آموزش در معلمین مرد و زن هر دو موجب افزایش آگاهی آنان در زمینه پیشگیری از اکسیوریازیس و ژیاردیازیس گردید (0000/0 p< ).

نتیجه‌گیری و توصیه‌ها:‌ آموزش بهداشت باعث افزایش آگاهی معلمین مدارس ابتدایی شهر کاشان از ماهیت، انتقال و پیشگیری از اکسیوریازیس و ژیاردیازیس شده است. لذا لزوم آموزش مستمر و بازآموزی مربیان بهداشتی و معلمین مدارس جهت پیشگیری از بیماریهای انگلی توصیه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: آموزش بهداشت، آگاهی، معلمین، پیشگیری، اکسیوریازیس، ژیاردیازیس
متن کامل [PDF 190 kb]   (1437 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 2 - ( فصلنامه 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها