:: دوره 17، شماره 1 - ( دوماه نامه 1392 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 61-70 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ارزیابی پتانسیل ایجاد اختلالات اسکلتی عضلانی در اندام فوقانی با استفاده از روش های RULA و شاخص استرین در یک شرکت الکترونیکی تهران
زهره روشنی، سید باقر مرتضوی*، علی خوانین، رمضان میرزایی، مهناز محسنی
دانشگاه تربیت مدرس ، mortazav@modares.ac.ir
چکیده:   (5169 مشاهده)

سابقه و هدف: اختلالات اسکلتی عضلانی ناشی از کار از جمله شایع ترین بیماری های محیط های کاری هستند. این مطالعه با هدف ارزیابی و مقایسه پتانسیل ایجاد این اختلالات در اندام فوقانی کارگران یک شرکت الکترونیکی به منظور تعیین سطح ریسک انجام گرفت.

مواد و روش ها: در این مطالعه مقطعی از میان کارگران خطوط مونتاژ، 50 نمونه به طور تصادفی ساده انتخاب شدند. جمع آوری اطلاعات با استفاده از روش‌های رولا، شاخص استرین و پرسشنامه نوردیک انجام شد. مشاغل ایمن و ناایمن تعیین شده و ریسک فاکتورهای ایجاد اختلالات بررسی شدند.

نتایج: بر اساس روش رولا، 52 درصد موارد دست راست و 54 درصد موارد دست چپ در سطح ریسک سه، 2 درصد موارد هر دو دست در سطح ریسک 4 و در شغل APT 25 درصد کار هر دو دست شاغلین در سطح ریسک 4 قرار می گیرد. طبق شاخص استرین 64 درصد موارد دست راست و 42 درصد موارد دست چپ ناایمن هستند. هم چنین، بالاترین درصد ناراحتی به ترتیب مربوط به کمر و شانه (48 درصد)، مچ دست (32 درصد)، گردن (28 درصد) و پشت (24 درصد) می باشد. براساس نتایج آزمون مجذور کای بین سابقه کار و درد شانه (016/0=P) و درد پا (032/0=P) و نیز بین نتایج شاخص استرین در دست چپ و درد شانه (002/0= P) ارتباط آماری معنی دار به دست آمد. آزمون کاپا نیز توافق بین دو روش را نشان داد.

نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد فراوانی اختلالات به‌ویژه درنواحی کمر، شانه، گردن و پشت و موارد ناایمن در روش شاخص استرین و سطوح ریسک بالا در روش رولا قابل توجه می باشند.

واژه‌های کلیدی: ارگونومی، بیماری های اسکلتی عضلانی، استرین، روش رولا
متن کامل [PDF 472 kb]   (1796 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۱/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 1 - ( دوماه نامه 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها