:: دوره 17، شماره 1 - ( دوماه نامه 1392 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 8-13 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی و بیان ژنGRA7 توکسوپلاسما گونده‌ای سویه RH در پلاسمید یوکاریوت بیانی pcDNA3
حسین وزینی، فاطمه غفاری‌فر*، زهره شریفی، عبدالحسین دلیمی‌اصل
دانشگاه تربیت مدرس ، ghafarif@modares.ac.ir
چکیده:   (5069 مشاهده)

سابقه و هدف: توکسوپلاسموزیس از بیماری‌های شایع جهان است و بیشتر به علت عوارض وخیمی که در موارد مادرزادی و بیماران مبتلا به ایدز ایجاد می کند، اهمیت دارد. یکی از راه های پیشگیری از این انگل در انسان و دام استفاده از واکسن می باشد. آنتی‌ژن ‌گرانولی 7 (GRA7) یک آنتی ژن فشرده ترشحی 29 کیلودالتونی توکسوپلاسما گونده ای می باشد که در واکوئل پارازیتوفروس تولید شده، توسط سلول های آلوده میزبان آزاد می شود و به عنوان کاندیدای تهیه واکسن مطرح می باشد.

مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی پلاسمید حاوی ژن GRA7 از باکتری TOPO استخراج شد. سپس این پلاسمید با آنزیم های BamH1 و EcoR1 برش داده شد. ژن جدا شده وارد پلاسمید pcDNA3 گردید. این کلونینگ با روش های PCR و تعیین توالی تایید شد. بیان پروتئین نیز با روش های SDS-PAGE و وسترن بلات تایید شد.

نتایج: نتایج نشان داد که ژن GRA7 در پلاسمیدpcDNA3 کلون شده است و نتایج PCR پلاسمید pcDNA3 حاوی ژن GRA7 قطعه bp 733 را نشان داد. بیان pcGRA7 در سلول های CHO با استفاده از روش های SDS-PAGE و وسترن بلات باند 29 کیلودالتونی را نشان داد.

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل نشان داد که کلونینگ ژنGRA7 در پلاسمید pcDNA3 انجام شده و پلاسمید نوترکیب در سلول های یوکاریوتیک بیان گردیده است لذا، قابلیت آن را دارد که برای تحقیقات تهیه واکسن DNA استفاده شود.

واژه‌های کلیدی: سویه RHتوکسوپلاسما گونده‌ای، کلونینگ، ژنGRA7، پلاسمید یوکاریوتی pcDNA3
متن کامل [PDF 696 kb]   (1174 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۱/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 1 - ( دوماه نامه 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها