:: دوره 16، شماره 7 - ( ضميمه 1391 ) ::
جلد 16 شماره 7 صفحات 735-736 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر نانوذرات نقره بر میزان تغییرات اوره، کراتین و اسید اوریک پلاسما و بافت کلیه در موش های صحرائی نر
سمانه خدادادی*، نوشین نقش، امیر مسعود مشایخ
دانشگاه آزاد اسلامی ، sama_khodadadi@yahoo.com
چکیده:   (4756 مشاهده)

سابقه و هدف: خاصیت آنتی باکتریایی نانودرات نقره منجر به استفاده روز افزون از این نانوذره در محصولات پزشکی و لوازم خانگی و الکترونیک شده است. هدف از این مطالعه تعیین آسیب کلیوی با استفاده از بیومارکرهای حساس برای آسیب کلیوی است.

مواد و روش­ها: در این مطالعه کلوئید نانونقره با غلظت­های ، 5۰، 100، 20۰ و ۴۰۰ ppm به موش­های صحرائی نر نژاد ویستار تزریق شد. سپس، خون­گیری انجام شد و نمونه بافتی از کلیه تهیه شده و جهت بررسی با روش نقره رنگ آمیزی شد. برای بررسی تاثیر نانونقره بر میزان تغییرات اوره ، کراتین و اسید اوریک پلاسما در روزهای مختلف از آزمون آنالیز واریانس دوطرفه استفاده شد.

نتایج: یافته­های مطالعه حاضر نشان داد که غلظت­های مختلف نانوذرات نقره بر میزان تغییر اوره (867/0= P)، کراتین (279/0= P) و اسید اوریک پلاسما تاثیر معنی­دار ندارد (999/0= P). هم­چنین، تغییرات بافتی در دوز ۴۰۰ ppm از نانوذرات نقره در مقایسه با گروه کنترل دیده می­شود که احتمالا نشان­دهنده تغییرات هیستولوژیک کلیه می­باشد.

نتیجه­گیری: با توجه به افزایش استفاده از محصولات حاوی نانونقره و ایجاد آسیب بافت کلیه تعمیم نتایج این مطالعه می­­تواند در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: نانوذرات نقره، اوره، کراتین، اسید اوریک پلاسما، بافت کلیه
متن کامل [PDF 133 kb]   (1036 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 7 - ( ضميمه 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها