:: دوره 16، شماره 7 - ( ضميمه 1391 ) ::
جلد 16 شماره 7 صفحات 705-706 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه دو روش فتومتری و اسپکتروفتومتری جذب اتمی در اندازه گیری میزان منیزیم سرم
پونه مکرم، هاجر جابری*، زهرا خوشدل، بهنوش میلادپور، فاطمه رمضانی، محمد علی فهمیده کار، بهرام موحدی
دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، jaberiehajar@yahoo.com
چکیده:   (9408 مشاهده)

سابقه و هدف: روش مرجع برای اندازه گیری منیزیم سرم، اسپکتروفتومتری جذب اتمی است. مطالعات نشان داده است که غلظت منیزیم در سرم می­تواند توسط روش فتومتری هم سنجیده گردد. بنابراین، هدف از این مطالعه مقایسه دو روش اندازه­گیری منیزیم از طریق فتومتری و اسپکتروفتومتری جذب اتمی در بیماران دیابتی است.

مواد و روش­ها: تعداد 40 بیمار دیابتی شامل 10 مرد و 30 زن با میانگین سنی 88/4±52/52 سال در این مطالعه شرکت کردند. میزان منیزیم در سرم این افراد با دو روش فتومتری (کیت پارس آزمون با استفاده از گزیلیدیل بلو، طول موج 546 نانومتر) و اسپکتروفتومتری جذب اتمی اندازه­گیری شد و نتایج با هم مقایسه گردید.

نتایج: میانگین نتایج حاصل از سنجش با فتومتری 82/0±03/3 و روش اسپکتروفتومتری جذب اتمی 42/0±07/3 به­دست آمد. با مقایسه نتایج به­دست آمده از این مطالعه اختلاف معنی­داری بین دو روش مشاهده نگردید (7/0=P).

نتیجه­گیری: تفاوت معنی­داری بین دو روش فتومتری و اسپکتروفتومتری جذب اتمی در اندازه­گیری منیزیم وجود ندارد. لذا، می­توان با توجه به ارزان­تر و در دسترس­تر بودن روش فتومتری، از این روش جهت اندازه­گیری منیزیم استفاده نمود.

واژه‌های کلیدی: منیزیم، فتومتری، اسپکتروفتومتری جذب اتمی
متن کامل [PDF 96 kb]   (2136 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 7 - ( ضميمه 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها