:: دوره 16، شماره 7 - ( ضميمه 1391 ) ::
جلد 16 شماره 7 صفحات 669-670 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان روی و مس در افراد مبتلا به ژیاردیازیس
میترا زارع بوانی*، ناهید عین الهی، نسرین دشتی، مهدی محبعلی، مصطفی رضائیان، دلارام درگاهی
دانشگاه علوم پزشکی تهران ، zarebava@tums.ac.ir
چکیده:   (3824 مشاهده)

سابقه و هدف: عناصر کمیاب تنظیم کننده مسیرهای متابولیک پاسخ ایمنی بدن، و بروز بیماری های مختلف را سرکوب می نمایند. مهم ترین عناصر کمیاب در بدن انسان، مس و روی هستند. روی برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است و مس برای تولید سلول های قرمز خون، تشکیل هموگلوبین و جذب آهن، و برای فعالیت آنزیم های مختلف ضروری است. ارتباط بین ژیاردیازیس و عناصر کمیاب به ندرت مورد بررسی قرار گرفته است. هدف از این مطالعه، اندازه گیری سطح سرمی روی و مس در افراد مبتلا به ژیاردیازیس در مقایسه با افراد سالم است.

مواد و روش ها: نمونه مدفوع افراد داوطلب در ظروف استریل جمع‌آوری گردید. آزمایش از نمونه های مدفوع برای تشخیص کیست و یا تروفوزوئیت ژیاردیا به روش گسترش مرطوب و روش تغلیظی فرمل اتر انجام گرفت. 49 نفر مثبت از نظر آلودگی به انگل ژیاردیا به عنوان گروه مورد مطالعه بررسی شدند. گروه شاهد متشکل از 39 نفر منفی از نظر آلودگی های انگلی بودند. از افراد هر دو گروه سرم خون گرفته شد و سطح روی و مس با استفاده از کیت تشخیص و رنگ نقطه پایانی روش اندازه گیری شد.

نتایج: سطح روی در گروه مورد به طور قابل توجهی پایین تر از گروه شاهد بود (001/0=P). هم چنین، تفاوت معنی داری بین غلظت مس سرم در بین هر دو گروه (003/0=P) مشاهده گردید.

نتیجه گیری: ژیاردیازیس باعث افزایش سطح سرمی مس و کاهش سطح سرمی روی می‌شود.

واژه‌های کلیدی: ژیاردیازیس، عناصر کمیاب، روی، مس
متن کامل [PDF 76 kb]   (843 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 7 - ( ضميمه 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها