:: دوره 16، شماره 6 - ( دوماه نامه 1391 ) ::
جلد 16 شماره 6 صفحات 576-584 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل میکروبی و قارچی دستگاه گوارش سوسری‌های آلمانی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد طی سال های 1389 تا 1390
سحر چیت سازی، غلامحسین مروج*، محبوبه نادری نسب
دانشگاه فردوسی مشهد ، moravej@um.ac.ir
چکیده:   (4694 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به نقش سوسری‌ها در حمل و پراکندگی عوامل مختلف بیماری‌زا و فراوانی آنها در محیط‌های درمانی و بیمارستانی و به‌منظور شناخت و تعیین عوامل باکتریایی و قارچی سوسری آلمانی .Blattella germanica L، این تحقیق در بیمارستان امام رضا (ع) شهرستان مشهد در فصول پائیز 1389 و بهار 1390 انجام گرفت.

مواد و روش‌ها: مطالعه توصیفی حاضر بر روی 100 سوسری آلمانی جمع‌آوری شده در طی فصول پائیز و بهار انجام گرفت. دستگاه گوارش تحت شرایط استریل خارج شده و سوسپانسیون تهیه شده از آن، روی محیط‌های کشت EMB، Blood Agar و سابورو دکستروز آگار کشت داده شد. میزان آلودگی انواع باکتری‌ها و قارچ‌های موجود در دستگاه گوارش بر حسب تعداد و درصد برآورد گردید.

نتایج: کلیه‌ی سوسری‌های جمع ‌آوری شده از بیمارستان در دو فصل آلوده به باکتری بودند. شایع‌ترین ایزوله باکتری در فصول پائیز و بهار باکتریEnterococcus spp. به‌ترتیب به میزان 85/27 و 51/20 درصد بود. از 50 سوسری جمع‌ آوری شده از بیمارستان در هر یک از فصول ذکر شده به‌ترتیب، 8 سوسری (16 درصد) و 7 سوسری (14 درصد) آلودگی قارچی نشان دادند. بیشترین ایزوله قارچ در فصل پائیز مربوط به .Penicillium spp (50 درصد) و در فصل بهار مربوط به .Mucor spp (14/57 درصد) بود.

نتیجه‌گیری: تراکم زیاد سوسری آلمانی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد نگران ‌کننده است. با توجه به تنوع و فراوانی فلور باکتریایی و قارچی دستگاه گوارش سوسری‌ها و به‌منظور کاهش خطر انتقال و پراکندگی انواع عوامل بیماری‌زا در محیط‌های بیمارستانی، کاربرد روش‌های مطلوب جهت کنترل جمعیت سوسری‌ها توصیه می‌شود.

واژه‌های کلیدی: قارچ، میکروب، سوسری آلمانی، بیمارستان
متن کامل [PDF 262 kb]   (1583 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۱/۱۰/۲


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 6 - ( دوماه نامه 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها