:: دوره 16، شماره 4 - ( دوماه نامه 1391 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 297-303 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر عصاره الکلی برگ گیاه Cannabis sativa بر تراکم نورونی مناطق CA1، CA2، وCA3 هیپوکامپ در موش صحرایی نر
مریم طهرانی پور، مریم کهترپور*
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد ، kehtarpourmaryam@yahoo.com
چکیده:   (4819 مشاهده)

سابقه و هدف: در شکل گیری حافظه ارتباطات بین نورونی تغییر می کند. هدف از این تحقیق بررسی اثر عصاره الکلی برگ گیاه Cannabis sativa بر دانسیته نورونی نواحی CA1، CA2، وCA3 هیپوکامپ موش صحرائی نر می باشد.

مواد و روش ها: در این تحقیق تجربی 24 راس موش نر نژاد ویستار با وزن تقریبی 350-300 گرم، به سه گروه تجربی 1 و تجربی 2 و گروه شاهد تقسیم شدند. عصاره الکلی برگ گیاه شاهدانه با روش سوکسله تهیه شد و در گروه های تجربی به ترتیب با دوزهای mg/kg 25 وmg/kg 50 به روش داخل صفاقی برای مدت 3 هفته (هر هفته یک بار) تزریق شد. پس از یک ماه حیوانات با رامپون و کتامین بیهوش شده، مغز به آرامی از جمجمه خارج شده و در فرمالین نمکی 10 درصد فیکس شد. پس از طی مراحل پاساژ بافتی، برش های سریال 7 میکرونی با هماتوکسیلین ائوزین رنگ آمیزی شدند. سپس از نواحی CA1، CA2،CA3 عکسبرداری شده و به روش دایسکتور تراکم نورونی بررسی گردید.

نتایج: آنالیزهای آماری کاهش معنی داری در تراکم نورونی نواحی CA1 و افزایش معناداری در تراکم نورونی نواحی CA2 وCA3 گروه تجربی دریافت کننده عصاره با دوز 25 mg/kg نسبت به گروه کنترل نشان داد (0=P).

نتیجه گیری: احتمال می رود عصاره الکلی برگ گیاه شاهدانه موجب تخریب نورونی در ناحیه CA1 شده، درحالی که در بعضی مناطق دوز پایین این ماده نوعی نورون زائی القا کرده است.

واژه‌های کلیدی: sativa Cannabis، حافظه، هیپوکامپ
متن کامل [PDF 298 kb]   (2263 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۱/۵/۴


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 4 - ( دوماه نامه 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها