:: دوره 16، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1391 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 121-127 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر زهر زنبور عسل بر آپوپتوز رده سلولی سرطانی لوکمی لنفوبلاستی حاد انسانی سلول T
محمد نبیونی*، کاظم پریور، عادله دیوسالار، زهرا صفایی نژاد
دانشگاه تربیت معلم ، Nabiuni@tmu.ac.ir
چکیده:   (5769 مشاهده)

سابقه و هدف: مطالعات اخیر تأثیر بالقوه زهر زنبور (BV) Bee Venom در درمان سرطان را اثبات می کنند. شواهد زیادی وجود دارند که تنظیم آپوپتوز فرآیند مهمی در ممانعت از پیشرفت تومور می باشد. باتوجه به اینکه مطالعات اخیر نشان می دهند BVدارای توانایی القاء آپوپتوز و در نتیجه سرکوب تومور می باشد، لذا هدف از انجام این مطالعه تعیین نوع مرگ سلولی القاء شده توسط BV در دودمان سرطانی MOLT-4 می باشد.

مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی، ابتدا سلول های سرطانی MOLT-4 در محیط کشت RPMI-1640 درون پلیت کشت داده شدند. در ادامه، سلول ها با غلظت های مختلف BV (1، 3، 6 و μg/ml 8) در مدت زمان 24 و 48 ساعت تیمار شدند. آنالیز مورفولوژی سلول ها با استفاده از میکروسکوپ معکوس، درصد بقاء سلول ها توسط آزمون MTT و نوع مرگ سلولی القاء شده با BV توسط آزمون فلوسیتومتری بررسی شد.

نتایج: نتایج حاصل از آزمون بقاء سلولی نشان داد که میزانCc50 ، BV برای این رده سلولی در مدت زمان 24 و 48 ساعت به ترتیب 3/6  و  μg/ ml    0/6 می باشد. آنالیز مورفولوژیکی و نتایج حاصل از آنتی بادی Annexin V نیز نشان داد که مرگ القاء شده توسط BV از نوع آپوپتوز می باشد.

نتیجه گیری: با توجه به این مطالعه، BV قادر به القاء آپوپتوز در ردهMOLT-4 است. لذا، این ترکیب می تواند نوید بخش طراحی داروهای جدید برای درمان سرطان در آینده ای نزدیک باشد.

واژه‌های کلیدی: زهر زنبور عسل، آپوپتوز، رده سلولی MOLT-4، لوکمی لنفوبلاستی حاد
متن کامل [PDF 352 kb]   (1559 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۰/۱۲/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها