:: دوره 16، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1391 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 102-111 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر ورزش و تجویز مزمن ناندرولون دکانوئیت بر میزان بیان کانال های پتاسیمی حساس به ATP سارکولم در قلب موش صحرایی
غلامرضا بیات، سهراب حاجی زاده*، محمد جوان، فاطمه صفری، مهدی گودرزوند، سعید شکری، خلیل پورخلیلی، فیروزه علویان
دانشگاه تربیت مدرس ، Hajizads@modares.ac.ir
چکیده:   (6403 مشاهده)

سابقه و هدف: استروئید های آندروژنیک آنابولیک با تحریک سنتز پروتئین سبب افزایش اندازه و عملکرد عضله می شوند. میوسیت های قلبی دارای دو نوع کانال پتاسیمی حساس به ATP در سارکولم (sarcKATP) و میتوکندری (mitoKATP) می باشند. این کانال ها با باز شدن خود به عنوان یک مکانیسم محافظت کننده قلبی در برابر آسیب های ایسکمی خون رسانی مجدد عمل می نمایند. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر استفاده از ناندرولون بر بیان کانال های sarcKATP به همراه تمرین ورزشی و به تنهایی در قلب موش صحرایی می باشد.

مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی، 40 سر موش صحرایی نر به پنج گروه تقسیم شدند: کنترل، حامل، ناندرولون، ورزش و ورزش-ناندرولون. حیوانات در گروه های ورزش برای 5 روز در هفته به مدت ده هفته بر روی تردمیل تحت تعلیم ورزشی قرار گرفتند. ناندرولون با دوز 10mg/kg هفته ای یک بار برای مدت ده هفته در گروه های دریافت کننده به صورت عضلانی تزریق گردیدد. از روش وسترن بلات جهت بررسی میزان بیان زیرواحدهای کانال sarcKATP

(Kir6.2 و SUR2) استفاده شد.

نتایج: یافته ها نشان داد تجویز ناندرولون تأثیری بر میزان بیان زیرواحدهای کانال  sarcKATP در گروه ساکن نداشته و ورزش مزمن بیان آنها را افزایش می دهد (01/0=P). از طرف دیگر تجویز ناندرولون موجب کاهش بیان (001/0 =Kir6.2 (P و P= 0/05)  SUR2) در حیوانات ورزش کرده می گردد.

نتیجه گیری: ورزش مزمن باعث افزایش بیان کانال های KATP سارکولم می شود و احتمالا یکی از مکانیسم های تأثیر ناندرولون در کاهش اثرات محافظت قلبی ناشی از ورزش، کاهش بیان این کانال ها در سارکولم می باشد.

واژه‌های کلیدی: ورزش، ناندرولون، دکانوئیت کانال های پتاسیمی حساس به ATP، قلب موش صحرایی
متن کامل [PDF 308 kb]   (1668 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1390/12/9 | انتشار: 1391/2/26


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 2 - ( دو ماه نامه 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها