:: دوره 9، شماره 2 - ( فصلنامه 1384 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 43-48 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه مشخصات زمینه ای مبتلایان به اختلال روانپزشکی مزمن، سالمند و بستری در بیمارستان روانپزشکی رازی
آرش میراب زاده*، مرسده سمیعی، گلناز فیض زاده
چکیده:   (6942 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به مسن شدن روزافزون جمعیت ، شیوع بالای اختلالات مزمن روانپزشکی در کشورمان و وجود اطلاعات متناقص در مورد مشخصات زمینه ا ی این افراد و به منظور تعیین خصوصیات زمینه ا ی بیماران بالاتر از 55 سال مبتلا به اختلالات روانپزشکی مزمن ، این تحقیق در بزرگترین بیمارستان روانپزشکی کشور صورت گرفت.

مواد و روشها: تحقیق با طراحی مقطعی، روی کلیه بیماران واجد شرایط انجام گرفت. ضمن مصاحبه فردی با تک تک بیماران، خصوصیات فردی و اجتماعی آنان بررسی و ثبت گردید. سپس داده های فرم اطلاعاتی استخراج و طبقه بندی گردید و تمامی متغیرهای مورد مطالعه بر حسب جنسیت در دو گروه زن و مرد مقایسه شد و اختلاف آنها با استفاده از آزمونهای آماری مناسب محاسبه گردید.

یافته ها : از مجموع 1025 بیماری بستری در بیمارستان در هنگام مطالعه، تعداد 191 بیمار (6/18 درصد) بالای 55 سال مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی آنها 61 سال و 5/56 درصد زن بودند. شغل اکثر زنان قبل از بستری ، خانه داری و مردان ، کارگری ساده بود. 58 درصد زنان و 47 درصد مردان هرگز ازدواج نکرده بودند. 77 درصد زنان بیسواد و 74 درصد مردان سطح راهنمایی و کمتر داشتند. شایعترین تشخیص روانپزشکی (به میزان 70 درصد) اسکیزوفرنیا بود. شروع بیماری در اکثر بیماران به صورت تدریجی بود. بیشتر بیماران بیش از 10 بار بستری شده بودند و اکثریت قریب به اتفاق آنها هیچ ملاقات کنند ه ای نداشتند.

نتیجه گیری و توصیه ها: تحمل درد و رنج شدید روانی و جسمی و نیز سیستم حمایتی ضعیف خانوادگی و اجتماعی این بیماران ، لزوم اصلاح برنامه ر یزی ساختاری جهت موسسه زدایی ، توجه بیش از پیش به بازتوانی بیماران فوق و گسترش شبکه ها ی حمایتی قوی را مطرح می کند.

واژه‌های کلیدی: مشخصات زمینهای، اختلالات روانپزشکی مزمن، سنین بالای 55 سال
متن کامل [PDF 211 kb]   (1263 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/9 | انتشار: 1384/4/24


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 2 - ( فصلنامه 1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها